Als vroeger zal het nooit meer worden.... Herstel van dynamiek in de Delta? De 'biezenpunt' van de Korendijkse Slikken langs het Haringvliet vóór 1970. Een eindeloze leegte Foto: Gerard Ouweneel. Gerard L. Ouweneel In haar in 1998 verschenen Vierde Nota Waterhuishouding hield Verkeer en Waterstaat (V&W) een pleidooi voor herstel en versterking van natuurlijke processen in de Delta. Zich bewust tonend van de ecologische schaduwzijden van de Deltawerken, signaleerden V&W nieuwe ontwikkelingen waarmee men bij het toekomstige waterbeheer rekening heeft te houden. Studies en nota's kwamen los, welke in 2003 resulteerden in het plan 'De Delta in Zicht', waarin de betrokken overheden en belangengroepen hun visie bundelden. 'Herstel de dyna miek in de Delta' is de boodschap die het project uitdraagt. Zal dat lukken? Soms doen notaschrijvers voorkomen alsof de tijden van vóór 1970zullen herleven. 'Slikken, bie zen en riet keren na 30 jaren met bijbehorende dieren weer terug' viel te lezen in een betoog over hetgeen op en rond het Haringvliet zal gebeuren bij het op een kier gaan van de sluizen. Let wel.'op een kier gaan'; over de geleidelijke invoering van een gedempt getij wil staatssecretaris Schulz niet spreken. Die kieropening voorzien de autoritei ten thans in 2008, drie jaren later dan oorspronke lijk gedacht. In hetzelfde verhaal de voorspelling dat indien het eenmaal zover is, de West- plaatbuitengronden zich zullen ontwikkelen tot een brakwater-getijdenlandschap. Deltanatuur heeft op de Westplaat zeker haar best gedaan en zomer 2004 zag het gebied er leuk uit. Maar een toekomstig brakwater-getijdenlandschap? Vijf jaar geleden bracht auteur redenen naar voren die terugkeer naar de situatie van vóór 1970 blokke ren. Papier is geduldig, heeft de ervaring geleerd. 19

Sterna | 2005 | | pagina 21