Graspiepers werden opvallend minder gevangen. Hier een zingend exemplaar. Meestal doen ze dat omhoog vliegend in de lucht om vervolgens al zingend neer te dalen. Ook de Veldleeuwerik zit wel eens in een lage struik of op een distel te zingen, maar veel minder vaak dan de Graspieper .Foto: Henk Harmsen. Ook bij de Merels zijn extra notities gemaakt. Sommige merels zijn zodanig gekleurd (duidelijk geschubde grijze buik en scherp afgescheiden roodbruine borst bij de vrouwen en geschubde onderzijde bij de mannen, beide geslachten met witachtige keel) dat wij dan de biometrie en ge wichten noteren met daarbij een code K (van kleur). Tevens hebben wij ons onderzoek naar de bio- metriegegevens van de Grote Gele Kwikstaart op een ander vlak voortgezet. Er worden nu geen staartpatronen meer ingetekend, maar alleen een extra code genoteerd als de staart extra zwart ver toont aan de binnenvlag van de derde witte staart- pen (S3). Mogelijk dat dit kenmerk nog iets kan opleveren bij de verspreiding (broedgebied) van de Grote Gele Kwikstaart. Nachtvangsten Ook in 2004 hebben we diverse avonden met behulp van CD-spelers geprobeerd rallen en leeuweriken te vangen. Meestal werd een uur na zonsondergang het geluid gestart. Het geluid werd weergegeven in het open veld (geen stru weel). Rond het geluid werden vijf mistnetten van zeven meter en één mistnet van tien meter opge steld. Indien rond 24.00 uur geen zichtbaar resul taat was behaald, werd het vangen gestaakt. De netten bleven dan wel gewoon staan om vervol gens in de ochtend te worden afgebroken. Bij de Waterral zij n we tot de conclussie gekomen dat we moeten overstappen op een ander soort mistnet. Vele Waterrallen vlogen wel in de netten, maar door te kleine mazen konden velen ontsnappen. In 2005 zullen we mistnetten gaan gebruiken met een grotere maaswijdte. De nachtvangsten werden alleen opgestart bij droog weer en bij beperkte wind 5 BF)Ze heb ben ons dit seizoen Waterral, Waterhoen Houtsnip*, Veldleeuwerik, Kleine Karekiet, Ransuil*. Sprinkhaanzanger, Koperwiek, Merel en Roodborst opgeleverd. geen geluid ge speeld) Invasievogels In juli werden vele honderden trekkende Kruisbekken waargenomen, daarvan werden er echter maar 20 gevangen. Mogelijk dat de natte 60

Sterna | 2005 | | pagina 22