boven gehaald. De andere vondsten waren onbeteke nend, er zaten wel wat lege huisj es van landslakken bij Toen dus maar het bos in, om de voorspelde naakt- slakken te bewonderen. Dat bleek niet veel moeite te kosten. Ine draaide langs het pad wat verrotte stron ken om en de weke dotjes en dotten lagen voor het oprapen. Naast de kleinere Akkerslakken waren dat de evenmin grote (deels onvolgroeide) Wegslakken en drie hele dikke exempla ren van de Grote aardslak. Een van de laatste zette het op een lopen en toonde daarmee zijn prachtige te kening op schild en achter lij f, bestaande uit respectie velijk donkere, ovale stippen en donkere strepen op een verder lichtgrijze ondergrond. Voor de ande re naaktslakken hebben we even op de zoekkaart geke ken. Dat blijft altijd moei lijk. Je moet weten of het om een jong of oud exem plaar gaat, maar ook of jouw slak er wel opstaat. Dat laatste mislukte dus met de Grauwe wegslak, die niet genoemd wordt. Het is een grijze slak met een witte voet (en kenmer kend voor dit geslacht: de ademopening op het schild aan de zijkant vóór). Tussen het vermolmde hout was het Boeren- knoopje een algemeen huisjesslakje, naast slechts een enkele Segrijnslak, die daarbij vergeleken weer een enorme reus is. Soortenlijst slakken Dorpsbosje Sirjansland, inventarisatie 14 mei 2005 (km-hokken 60/61-410). levend dood juv ad juv ad Landslakken Aegopinella nitidula Bruine glansslak 5 1 2 - Arion ater Grote wegslak 4 - - - Arion circumscriptus s. 1. Grauwe wegslak s.l. - 3 - - Cepaea nemoralis Ge wone tuinslak - 1 - - Cochlicopo lubrica Glanzende agaathoren - 5 1 2 Derocercis laeve Kleine akkerslak - 2 - - Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak 1 2 - - Discus rotundatus Boerenknoopje 11 1 - - Helix aspersa Segrijnslak - 1 - - Limax maximus Grote aardslak 3 3 - - Monacha cantiana Grote karthuizerslak - 15 - - Punctum pymaeum Dwergpuntje - - 1 - Succinea oblonga Langwerpige bamsteenslak 1 - - - Succinea putris Gewone barnsteenslak - - 2 - Trichia hispida Haarslak 5 - 1 3 Vallonia costata Geribde j achthorensl ak - - - 1 Waterslakken Galba truncatula Leverbotslak - - - 1 Lymnaea stagnalis Gewone poelslak 2 2 3 2 Planorbis carinatus Gekielde schijfhoren 1 - - - Potamopyrgus antipodarum Jenkins' waterhoren 7 7 1 2 Physella acuta Puntige blaashoren - - 9 - Radix ovata s.s. Ovale poelslak 2 - 3 - We keken nog wat in het bos tussen de bomen. Er staan veel Eiken, ver der wat Iepen en Essen. Het strooisel met veel zuur eikenblad is niet hele maal ideaal, maar leverde toch nog veel Bruine blinkslak, Behaarde slak en Glanzende agaathoren. Qua soorten was dat niet echt bijzonder. Jaap vond op die locatie nog een Gewone tuinslak op de stam van een boompje. Je moet dus af en toe ook een niveau hoger kijken om slakken te vinden. Bosje exit We hadden het wel gezien in dat bosje en liepen langs een vieze dijksloot met melkachtig grauw water en het reeds genoemde wegslootje naar de toegang van het bosje. Nog even zijn we naar de dijk gelopen voor een blik op het Dijkwater. Zomaar uit niet aflatende interesse zei ik tegen Ine: "Laten we nog even in de berm bij die lantaarnpaal naar een slakje zoe ken". Verbaasd zag ik dat Ine al snel een handvol grote slakken had. tuinslakkenriep ze. Het bleken echter volwassen exemplaren van de Grote karthuizerslak te zijn. Die zijn net iets kleiner dan de tuinslak, door zichtig beige en steeds zonder bruine spiraalbanden. Bovendien missen de huisjes de zwarte 'lippen', de donkere mondrand die de tuinslak zo eigen is. Even doorzoeken leverde steeds grotere aantallen, ook op enige afstand van de lantaarnpaal. Dus er was niet alleen een concentratie bij de paal door nachtelijke bijverlichting.We waren echter buiten ons excursie- gebied beland en voelden ons niet geroepen om in dit heel andere biotoop ook nog eens een inventarisatie uit te voeren. Het was mooi geweest! 67

Sterna | 2005 | | pagina 29