Activiteiten IVN afdeling Goeree Overfiakkee De Vereniging voor Natuur- en Mileu educatie (IVN) afdeling Goeree Overfiakkee organiseert dit jaar een opleiding tot excursieleider. Er nemen 14 cursisten aan deel. De cursus zal dit najaar worden afgerond met het uitreiken van een certificaat. Daarnaast is de jeugdwerkgroe- pactief, zo werd met Deltanatuur de "Van Pallandtpolder Expeditie"opgezet voor basisscho len op Goeree Overfiakkee. Er staan dit jaar nog verschillende activiteiten op het programma. De website www.ivn-go.nl vermeldt de activiteiten en het maandelijkse radioprogramma Flakkee Natuur geeft een overzicht van alle activiteiten op Goeree Overfiakkee. Cursus In maart dit jaar startte het IVN-GO met een eigen cursus. Deze wordt afgerond op 1 oktober met de uitreiking van een certificaat "excursielei der Goeree Overflakkee"als de cursisten aan hun eindopdracht hebben voldaan. Hans de Visser coördineert en geeft de cursus en schakelt lokale deskundige natuurgidsen in. De cursus is beduidend korter dan de anderhalf jaar durende IVN-opleiding die opleidt tot er kend Natuurgids. De nadruk van de cursus ligt meer op de praktijk en het zelf doen. Aan bod kwamen wintergasten, reeën, vogels en planten in de Galathese polder, planten in de Preekhilpolder, biotopen op de Slikken van Me lissant, het gebruik van leskisten, zoutminnende planten in de Kwade Hoek, cultuur en natuur van de Kleistee en vlinders en libellen. Op 1 oktober geven de cursisten een eindpre sentatie. Dit zal gebeuren nabij de Hellegatspla- ten bij Ootgensplaat in de vorm van een postenex- cursie. Hierbij neemt de kandidaat-excursieleider één van de posten in op een route en verteld over een bepaald onderwerp. Het is de bedoeling dat deze nieuwe route aangeboden kan worden als een excursie in 2006. Jeugdwerkgroep De jeugdwerkgroep van het IVN is op verschil lende terreinen actief. Sarette Hoekema is coördi nator van de activiteiten en actief in de uitvoering samen met Joke de Visser, Ineke Markus, Katie van der Wende en Ad Duinker. Voor de zomer startte het programma "De Van Pallandtpolderexpeditie" op verzoek van Delta- natuur. De activiteiten wordt dit najaar afgerond. Een groot aantal basisscholen neemt aan de expe dities deel. De bedoeling is om kinderen op een speelse wijze in contact te brengen met de natuur door ze vooral dingen te laten doen en uitzoeken Het radioteam van Flakkee Natuur, Yolande de Vries (1) en Toon Meeuwsen (r), met Sarette Hoekema. coördina tor jeugdactiviteiten. die ze leuk vinden,in hun eigen tempo en eigen be levingswereld. Waarnemen, proeven, voelen en ruiken staan centraal. Kinderen konden bij het IVN terecht voor braakballen uitpluizen,timmeren voor vogels, strandjutten en strandexcursies, een reeënspeur- tocht, schatzoeken. Kinderen kunnenditjaarnog zelf jam maken op de bramentour en vogels be spieden later op De Punt. Het IVN organiseert ook verjaardagsfeestje voor groepen vanaf 10 kinderen. Aanmelden kan een maand van tevoren via Sarette Hoekema (0187-492087 of saret.te@hccnet.nl). Radioprogramma Sinds mei 2004 presenteren Yolande de Vries en Toon Meeuwsen, beide natuurgidsen IVN het programma Flakkee Natuur.Op luchtige wijze brengen zij in kaart welke organisaties en perso nen zich inzetten voor het behoud van de natuur 69

Sterna | 2005 | | pagina 31