Paddenoverzetaktie Havendijk in Ooitgenspiaat 2005 Esther Linnartz-Nieuwdorp Amfibieënwerkgroep Elk jaar is het zo rond februari weer een spannende tijd bij de Havendijk in Ooitgenspiaat. Hier steken padden tijdens hun trek van hun overwinteringsplaats in de dijk de weg over naar hun voortplantingspoel aan de andere kant van de weg. De weersvoorspellingen worden rond die tijd altijd nauwlettend in de gaten gehouden. Met een clubje vrijwilligers worden de amfibieën de weg overgezet. De soorten waar het hier om gaat zijn Gewone pad, Bruine kikker en Kleine watersalamander. Foto:Arno Kerkelijk Rond 11 februari was het plotseling zacht weer. Hoewel ik dacht dat het zo'n vaart niet zou lopen met de padden (hebben een aantal nachten achter elkaar zo'n 7° C nodig),ben ik op 12 februari gaan kijken op de Havendijk. En jawel, op de weg telde ik 13 doodgereden padden. Hoeveel ongeschon den de overkant hebben gehaald is onbekend. De daaropvolgende dagen is het scherm in gereed heid gebracht. Dit bleek achteraf niet noodzake lijk,wantplots werd het toch nog winter! De daar opvolgende maand wisselden sneeuw en vorst elkaar af. Geen weer voor een pad. Pas vanaf 12 maart begon de temperatuur weer aantrekkelijk te worden voor padden. Op 15 maart vond de eer ste grote trek plaats. De grootste klapper viel in de avond van 16 maart. Hoge temperaturen en regen maakten het ideaal paddenweer. Maar liefst 919 padden zijn die avond overgezet! (ter vergelij king: dit is meer dan het totaal aantal overgezette padden in startjaar 2002). Vanaf 20 maart keerden de eerste padden weer terug naar de dijk. Deze waren al uitgekeken in het water. Vanaf 22 maart zijn er eisnoeren in de paddenpoel ontdekt. Na de voortplanting verhuizen de padden naar hun zomerbiotoop. Voor een deel van de padden is dit dezelfde dijk als waar ze overwinterd heb ben. Lastig, want het scherm dat voorkomt dat ze op de heenweg sneuvelen zorgt er dan vervolgens voor dat ze niet terug kunnen naar de dijk. Helaas vallen er dan ook weer relatief veel verkeers slachtoffers. Wanneer de eerste padden terugke ren betekent dat ook,dat de trek naar het water af neemt. Vanaf het moment dat de terugtrekkende padden een ruime meerderheid hebben, is het tijd om het scherm op te ruimen. Dit is 26 maart ge beurd. 50

Sterna | 2005 | | pagina 12