Het Kaaskenswater,zoals veel bezoekers van het zieken huis het kennen. Foto: Kees de Kroket: Ten tweede had ik bij de lege huisjes Basters drijf- slak over het hoofd gezien. Ik had de bleke, melk witte huisjes voor verweerde huisjes van Opge zwollen brakwaterhoren aangezien en opzij gelegd, als zijnde oninteressant materiaal voor determinatie. Uit deze twee voorbeelden blijkt datje voortdurend alert moet zijn. Over de afwijkende verhoudingen van de soor ten in de watervegetatie en het aanspoelsel kan ik slechts gedeeltelijk duidelijkheid geven. De Op gezwollen brakwaterhoren leeft voornamelijk op de bodem en/of de daar aanwezige stenen Hoek- semac.s., 1991). Het vissen in de watervegetatie le verde daardoor mogelijk niet veel op. Basters drijfslakzit weiinde watervegetatie,zoals uit onze vangsten met visnet en zeef blijkt. Over de lage vangsten van Jenkins' waterhoren in de waterve getatie kan ik geen verklaring geven. Het is een soort die toch ook op waterplanten zit en daar de aangehechte algen eet. Slot Bij het slakkenwerk hebben we het Kaaskens water als een boeiend slakkengebied ervaren. Het belang van het Kaaskenswater voor de slakken is in de literatuur ook al meerdere malen naar voren gebracht. Zo schreven Bank c.s. bij de uitbrei dingsplannen van de gemeente Zierikzeein 1979: "Only at its type locality the anima! is certainly still living, though its habitat is most unfortunately end angered there by urban expansion." Zij waren toen bang dat het gebied volledig ingesloten zou worden door bebouwing, met alle gevolgen van dien. Onze inventarisatie maakt duidelijk dat de populatie van de Basters drijfslak heeft standge houden en dat de populatiedichtheid waarschijn lijk zelfs aanzienlijk is. Het is maar een moment opname, maar wij konden die middag de zorg van de slakkenkenners uit de jaren 1970 over de be dreigingen van het Kaaskenswater niet meer delen. Literatuur Bank, R. A..L.J.M. Butot E. Gittenberger, 1979. On the identity of Helix stagnorum Gmelin. 1791and Turbo ventrosus Montagu, 1803 (Prosobranchia.Hydrobiidae). -Basteria43(l-4):51-60. Butot, L.J.M., 1977. Het Kaaskenswater en het natuur wetenschappelijk belang van typelocaliteiten. - RIN-rap- port. Rijksinstituut voor Natuurbeheer, Leersum. Bruyne, R.H. de, 2004. Veldgids schelpen. - KNNV JBU,Utrecht. Bruyne, R.H. de. H. Wallbrink A.W. Gmelig Mey- ling, 2003.-Bedreigde en verdwenen land- en zoetwater- mollusken in Nederland (Mollusca); basisrapport met voorstel voor de Rode Lijst. - Stichting European Inver tebrate Survey - Nederland en Stichting ANEMOON (2003). Gittenberger, E. A.W.Janssen (red.), 1998. De Ne derlandse zoetwatermollusken. - Nederlandse Fauna 2. Naturalis,KNNV EIS-Nederland, Leiden. Hoeksema.D.F.J.P.Kreps G.F. Simons, 1991 .Waarne mingen aan enige Nederlandse Hydrobia's, met de ver meldingvan eennieuwevindplaatsvan Semisalsa stagno rum (Gmelin. 1791). - Correspondentieblad N.M.V..Nr. 263:908-916. 94

Sterna | 2005 | | pagina 24