Schouw en-Duiv eland Laat het strand het strand Gert-Jan Buth In het volle en sterk gecultiveerde Nederland vormen de duinen, en zeker het strand nog één van de laatste restanten oernatuur. Hier zie je nog een weidse, gave horizon. De tienduizenden recrean ten in Schouwse Westhoek komen vooral om die horizon, om het gevoel van bevrijdende ruimte, de uitgestrektheid van de vlakte die overgaat in zee, wolken en licht. Dit is een zeer bijzonder Schouws gemeenschappelijk bezit, waar we erg zuinig op moeten zijn. Juist nu onlangs een landelijk onderzoek uit wees dat de grootste zorg van onze jeugd is dat de natuur uit het steeds verder verstedelijkende Nederland verdwijnt, en een ander recent onder zoek uitwees dat 's avonds en 's nachts echte duis ternis en stilte in Nederland zeldzame verschijn selen geworden zijn. lijken burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland besloten te hebben om ons strand in de uitverkoop te doen. Het Verklikkerstrand is aangewezen als race baan voor strandkarren voortgetrokken door een grote vlieger, de strandtenten mogen groter worden en tot 1.00 uur 's nachts open blijven, en plannen voor strandhotels hangen reeds boven de markt. Het zal natuurlijk niet bij deze eenmalige ver grotingsronde van strandtenten blijven. Verlichte en bredere toegangspaden door duinen zullen snel volgen. En na enige tijd zal er. om de extra in vesteringen eruit te krijgen, nog meer vergroot moeten worden, of hotel- of strandhuisaccomo- datie blijkt dan kwestie van overlevingsnoodzaak geworden te zijn. Vooral over de ontwikkelingen op het Verklik kerstrand, het meest bijzondere en kwetsbare strandgedeelte van Zeeland, maakt het bestuur van de Natuur- en Vogelwacht zich grote zorgen. Zij heeft daarom burgemeester en wethouders onlangs schriftelijk verzocht om terug te komen op hun besluit van 30 september 2004 om dit na- tuurstrand vrij te geven voor strandkarren, ook bekend als kitebuggy's. Nu we een jaar verder zijn, en internet zijn werk doet, is deze 'mooiste kite- buggy-stek van Nederland' door vele buggy mensen ontdekt. Frequent wordt hier geraced, en voor het komende jaar zijn al weer een reeks wed strijden gepland. Embryonale wandelende duinen Het Verklikkerstrand, het strandgedeelte tus sen de duinpaden Duinhoeve en Watergat, is zeer bijzonder. De Nederlandse Noordzeekust is de laatste decennia aan aanzienlijke kustafslag on derhevig, waardoor frequent zandsuppleties en helmaanplant noodzakelijk zijn. Slechts op enke le locaties is sprake van kustaangroei, door de aanwezigheid van een specifiek geulen- en stro mingspatroon en een zandgolf voor de kust. Hier is een breed strand aanwezig waarop nog sponta ne duinvorming kan plaatsvinden; het in allerlei gradaties plaatsvindende samenspel van stuivend zand en zich vestigende en uitgroeiende pionier- planten als biestarwegras, zeeraket en loogkruid. Formeel wordt dit volgens de EU-Habitatricht- lijn.die ook voor de Schouwse duinen van kracht is, het habitat-type'embryonale wandelende duinen' genoemd. En van dit habitat-type komt er langs de gehele Nederlandse Noordzeekust slechts onge veer 500 ha voor. Het grootste deel hiervan vormt gevormd door enkele strandgedeelten van de waddeneilanden. Langs de Hollandse vastelands duinen ontbreekt aangroei-strand, en in Zuid- west-Nederland behoren alleen een gedeelte van de Kwade Hoek op Goeree, en het Verklikker strand tot dit bijzondere milieutype. Op het brede Verklikkerstrand zijn aan de zee kant brede laagten aanwezig, die een groot deel van de dag met zeewater gevuld zijn. Op het strand haken enkele zandbanken aan, waardoor (visrijke) ondiepten vlak voor het strand aanwe zig zijn. Door deze gevarieerde kust-situatie zijn er op het Verklikkerstrand vaak grote groepen kustvogels. meeuwen, sterns, plevieren en strand- lopersaanwezig,en liggeneropdezandbakenbij dit strand frequent zeehonden te rusten. Het is hier natuurlijk praten voor eigen pa rochie, maar dit beeld van het zeer weidse Ver- 98

Sterna | 2005 | | pagina 28