Buizerds pikken regelmatig prooien van Slechtvalken in .Foto: Henk Harmsen. Broeden Naast overwinteraar is de Slechtvalk tegen woordig ook broedvogel geworden. Voorheen was een enkel broedgeval bekend van de Wad deneilanden, waar de valk bij afwezigheid van grondpredatoren in een aangespoeld sinaasap pelkistje kon broeden en van de Veluwe waar in bomen gebroed werd. De huidige broedgevallen vinden plaats in nestkasten bevestigd aan hoge in dustriële bouwwerken. In welke mate de accepta tie van dit soort broedgelegenheid in de hand ge werkt is door het uitwennen van Slechtvalken op kerktorens en andere hoge gebouwen in Duits land en België, laat ik hier buiten beschouwing. Helpen Slechtvalken in stedelijke omgeving de overlast van stadsduiven te verminderen, in een omgeving met belangrijke broedgebieden van kustvogels of hoogwatervluchtplaatsen is het niet gewenst om met nestkasten Slechtvalken aan te lokken. Een mening die gelukkig gedeeld wordt door de Roofvogelwerkgroep Zeeland, zodat deze een terughoudende opstelling heeft met be trekking tot het plaatsen van kasten. Maar wie weet, is de populatie over enige tijd dusdanig ge groeid dat ook zonder nestkast een plekje op de Dikke Toren van Zierikzee betrokken wordt, of misschien komt het eerste broedgeval wel in een boom aan de rand van de Boswachterij met het Zeepe, waar in het winterhalfjaar ook vaak een Slechtvalk zit. Al zou dat heel bijzonder zijn, want de huidige populatie van Slechtvalken in Noord west-Europa bestaat vrijwel geheel uit klifbroe ders, waartoe ook de 'kliffen' van het cultuurland schap gerekend worden. 19

Sterna | 2006 | | pagina 21