Verslag Vinkenbaan Westenschouwen 2005 Door een grotere maaswijdte te gebruiken, bleven Waterrallen beter in het net hangen. Foto: Cor Oskam. Ton van Ree Marcel Schildwacht In de duinen op Westenschouwen heeft het Vogelringstation Nebularia in 1960 een vinkenbaan opgericht waar in nazomer en herfst vogels gevangen en geringd worden. Jaarlijks wordt hiervan in de Sterna verslag gedaan. Actuele informatie is te vinden op het internet (home.wxs.nl/~schil265/nebularianederland.htm). Vangstperiode en bezetting In 2005 werd de traditionele onderhoudsdag georgani seerd op 12 februari. Samen met Staatsbosbeheer werden enkele "nieuwe" bomen uitgezocht, afgezaagd en ver voerd naar de vinkenbaan.Tevens werd er in de loop van het seizoen kalk gestrooid voor het bevorderen van de struweelbegroeiing op en rond de vinkenbaan. In het voorseizoen werden er al een paar vangdagen georganiseerd met enkele mistnetten. Vanaf 3 juli is de vinkenbaan voor het najaar opgebouwd en werden alle mistnetten en slagnetten geplaatst. Op 23 november wer den de laatste mistnetten opgeborgen, de luiken voor de ramen geplaatst en de vinkenbaan afgesloten. In decem ber is er nog enkele uren gevangen met een klein aantal mistnetten. De volgende ringvergunninghouders waren het afge lopenjaar actief op de baan: Hennie van Buren, Gert van der Gaag, Cor Oskam, Leen van Ree,Ton van Ree, Mar cel Schildwacht, Aad Vuyk en Wout Vuyk. Ook in 2005 heeft Harm Blom meegedraaid als "ringer in opleiding". Tevens hebben we regelmatig een beroep mogen doen op de diensten van Hennie Ravenstein, Chris van Rijswijk, Willem van Rijswijk en Hans Zantinge als assistent. Ook zijn er het afgelopen seizoen diverse bezoekers en donateurs op de vinkenbaan geweest. Nachtvangsten Ook in 2005 hebben we diverse avonden met behulp van de cd-spelers geprobeerd rallen en leeuweriken te vangen. Bij redelijk goede weersomstandigheden werd de apparatuur ongeveer een uur na zonsondergang ge start. Het geluid werd weergegeven in het open veld (geen struweel). Rond een net met luidspreker werden vier mistnetten van 10 meter geplaatst met grote mazen, speciaal voor de ralachtigen. Rond een ander net met luidspreker werden 3 mistnetten van 10 meter geplaatst met gewone maaswijdte, speciaal voor zangvogels/Veld leeuwerik. De grovere maaswijdte van de netten waarmee we Wa terrallen wilden vangen gaf direct een beter resultaat. Er werden aanzienlijk meer rallen in de netten aangetroffen en het kwam maar sporadisch voor dat we ze uit de netten zagen ontsnappen (voorheen zagen we meer Waterrallen ontsnappen dan dat we er vingen). Opvallend was dit seizoen de bijvangst" van de Kerk uilen en Ransuilen, waarvan geen geluid werd afge speeld.. Op 16 oktober moest zelfs het vangen aan het begin van de nacht worden gestaakt omdat de aanwezige ringen voor Ransuilen alle verbruikt waren. De nacht vangsten hebben ons dit seizoen Waterral, Veldleeuwe rik, Ransuil en Kerkuil opgeleverd. 21

Sterna | 2006 | | pagina 23