Korte bijdragen Hulp voor de padden van Ooltgensplaat Al sinds vier jaar worden de padden op de Havendijk van Ooltgensplaat geholpen door de vrijwilli gers van de Amfibieënwerkgroep van Natuur en Landschap Goeree Overflakkee. Bij hun jaarlijkse voorjaarstrek worden ze door mensenhanden de weg overgezet om vele honderden verkeers slachtoffers te voorkomen. Nieuwe poel te Ooltgensplaat. Foto:Esther Linnarz. Nieuwe poel Dat de vrij willigers niet de enige zijn die zich om de padden bekommeren blijkt uit de nieuwe sa menwerking van de NLGO met het waterschap Hollandse Delta, de gemeente Oostflakkee en Staatsbosbeheer. Samen hebben zij een nieuwe poel gerealiseerd in het wandelgebied ten zuiden van de Havendijk. Het leefgebied van de padden wordt hiermee uitgebreid. Nu is het bij de poel nog kaal en modderig, maar zodra het groeiseizoen aanbreekt is hier al snel niets meer van te merken. De natuur mag hier zijn beloop gaan en de vrijwil ligers houden in de gaten wanneer de eerste kik kers en padden de poel koloniseren en welke plantensoorten er kiemen. velen onzichtbaar.probleem is dat in amfibierijke gebieden deze dieren massaal in de trottoirputten verdwijnen. Aangetrokken door de geur van water lopen vele padden.kikkers en salamanders in deze valkuil. Ze kunnen hier nooit zelfstandig uitkomen en gevolg is dat ze verdrinken. Dit was ook het geval aan de Havendijk. Al een paar jaar wordt dit probleem ondervangen door het plaat sen van kippengaasjes voor de putten. Dit bleek echter niet voldoende goed te werken. Sinds kort is er door een bedrijf hiervoor een goed werkend product gemaakt: een stevig rooster dat in de put gemonteerd wordt. Deze roosters, aangeschaft door Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee, worden nu ook op de Havendijk toegepast. De vrijwilligers en de gemeente zorgen ervoor dat de afwatering van de weg gewaarborgd blijft. Voor meer informatie: 0187- 632239 Esther Linnartz-Nieuwdorp NL G O, Amfibieën werkgroep Valkuilen - Als u op de Havendijk wandelt zult u nog iets opmerkelijks tegenkomemde trottoirkolken zijn Rooster voor trottoirkolk. Foto: Esther Linnarz- afgedekt met een rooster. Een groot, maar voor 28

Sterna | 2006 | | pagina 30