Het beroemde zwijn uit 1947. Van links naar rechts de stoere mannen M. Blom.C. van de Zande.N.H.Lysen,M.P.deVrie- ze. J. Steur en J. Blom (behalve Nico Lysen, allemaal echte Westhoeknamen). Foto uit: W.P.de Vrieze, Burgh-Haamstede in vroeger tijden 1991 gelegenheid om een rondgang te maken door de bijzondere tuin naast zijn huis aan de Lageweg in Westenschouwen. Ik kreeg van hem eens een ste nen kruik (met indruk KAN), want ook voor ar cheologie had Nico veel interesse. Diverse vond sten uit de duinen schonk hij aan het Zeeuws Museum. Nico had een aanstekelijk enthousiasme voor veel aspekten van de eilandelijke natuur en cul tuur en werd daarin trouwens sterk gestimuleerd door zijn vrouw Do Lysen-Beerens. Op bosbouw kundig en ander gebied had hij moderne ideeën en dat vond de autochtone bevolking van het ei land Schouwen-Duiveland wel eens vreemd. Hij zal net als ik wel eens te horen hebben gekregen: 'Je bent niet van hier. hè'? Nico Lysen nam in 1947 het initiatief om tegen betaling een gedeelte van het bos open te stellen voor het wandelend publiek. En natuurlijk: op de paden blijven en niets vernielen of verstoren! Ten gerieve van de bezoekers werden er ook tegelpa den aangelegd. Op sommige tegels waren aanwij zingen -soms in dichtvorm- geschilderd, zodat er geen ontsierende borden nodig waren. De prent briefkaart op blz. 1 van omstreeks 1950 geeft van de toenmalige situatie een prachtig beeld. Door het vrij jonge bos slingert een tegelpad, twee echt paren maken er een rustige wandeling. In 1947 gebeurde er ook nog iets anders in het bos. Dat had te maken met de 'invasie' van twee Wilde Zwijnen uit het Duitse achterland. Eén van die dieren werd geschoten bij Noordwelle, de ander - een beer - hield zich schuil in het domein- bos en ging vandaar op rooftocht naar de boom gaarden en akkers in de buurt. Ook de zeugen maakte hij onrustig. Het zwijn at zelfs jonge, nog niet vliegvlugge zilvermeeuwen. Nico kon aan de ene kant wel een predator in zijn gebied gebrui ken, maar aan de andere kant begreep hij ook de onrust bij de vele boeren. Na een drijfjacht op 1 december 1947 heeft Nico zelf hel Wilde zwijn vlak bij de Adriaan van der Weijdeweg neerge schoten. Op de motorkap van een jeep is het zwijn door Burgh, Haamstede en Renesse gereden en kon men zich aan het 110 kilo zware dier verga pen. In 1973 ging het beheer van de domaniale dui nen over van de Dienst der Domeinen naar Staatsbosbeheer en werd alsnog de Boswachterij Westerschouwen ingesteld. Buiten Zeeland 4

Sterna | 2006 | | pagina 6