Over roofvogels en slaapplaatstellingen van de Blauwe Kiekendief op Schouwen-Duiveiand Rinus van 't Hof Roofvogels inventariseren is in onze omgeving een mooie bezigheid tijdens de wintermaanden. In deze periode komen veel vogels overwinteren wat de kale polders en stille kusten erg verlevendigt. Jagende of biddende roofvogels trekken daarbij de aandacht omdat het er prachtig uitziet boven land in het lage winterse zonlicht. Landschap Schouwen-Duiveiand heeft een rijk landschap met duinen,bossen,inlagen, karrevelden,slikken, natuurreservaten en grote polders. Totaal heeft het een landoppervlak van 29.198 ha met veel flora en fauna, wat een mooi beeld geeft in de ver schillende jaargetijden. Tijdens de wintermaan den als het blad van de bomen is, oogt het land schap ruimer De winterperiode is rustiger met minder daglicht en een flauw zonnetje, dit geeft prachtige natuurbeelden van foeragerende vo gels die de kille winter moeten overleven.Tevens is de natuur ook hard want de één leeft van de ander.dit kan men regelmatig buiten waarnemen, de natuur is nu eenmaal zo geregeld. Roofvogels In de open polders kunnen veel wintergasten geobserveerd worden zoals,zwanen,ganzen,een den en lijsterachtigen,maar ook rustende of zwe vende roofvogels. Het bidden van Torenvalken wordt vaak gezien langs polderwegen of boven natuurgebieden, waar ze hun prooi zoeken tussen de ruige vegetatie. Meestal zijn dit veldmuizen, die met een stootduik worden verrast. Ook ziet men een kleine valkje. het Smelleken, dat met hoge snelheid laag over hel akkerland vliegt om plotseling haar prooi te verrassen. Buizerds (paal- zitter) zijn talrijk langs slootkanten, dijken en al lerlei muizenrijke terreintjes. Langs bebossing jagen Sperwers en Haviken op bosvogels. Er zijn tijdens de wintermaanden soms ook zeldzamere gasten te zien zoals: Rode Wouw. Zeearend, Ruig- pootbuizerd. Slechtvalk, Steppenkiekendief en dergelijke. Maar zeer mooie grondjagers zijn Blauwe Kiekendieven, terwijl ook soortgenoot de Bruine Kiekendief in klein aantal op Schou wen-Duiveiand overwintert. Slaapplaatsen Blauwe Kiekendief Het inventariseren van Blauwe Kiekendieven gebeurt van begin november tot begin maart, zodat men inzicht krijgt over het aantalsverloop van deze noordelijke gast. De kiekendieven heb ben een breed habitat van open polder-, weide- en wetlandgebieden, met als prooikeuze onder meer: woelmuizen. Graspiepers, Veldleeuweri ken, Ringmussen en gorzen. Blauwe Kiekendie ven hebben vergeleken bij andere soorten kiekendieven een intermediair gewicht en rela tief korte vleugels, wat perfect is bij lage vliegende jacht. Ze hebben een jachtbiotoop van maximaal 12 kilometer doorsnee. De jacht gaat bij voorkeur over akkers met een groenbemestingsgewas, stoppelvelden, suikerbietenakkers en wintertar- we.Tot80 van de prooien zijn hier meestalVeld- muizen. De kiekendieven overnachten in rietvel den. De slaapplaatstelling begint zo"n anderhalf uur voor zonsondergang en duurt tot circa 1 uur daar na. Deze roofvogels worden naar sekse en op leef tijd (in kalenderjaren) gedetermineerd, waarover de Roofvogel Veldgids van Benny Génsbpl meer duidelijkheid verschaft. Tijdens het posten bij De Maïre te Oosterland en de Slikken van Bommenede bij Zonnemaïre vliegen allerlei soorten vogels over naar hun slaapplaatsen. Zodra de schemering invalt, arri veren de Blauwe Kiekendieven. Ze zweven boven het riet, zwenken, roepen naar elkaar en vallen dan snel tussen de rietstengels, waar ze ge zamenlijk overnachten. Tijdens deze momenten kan men soms nog vaststellen of ze Nederlandse kleurringen aan hun poot hebben,dit geeft inzicht waar de vogels geringd zijn. Er loopt namelijk een onderzoek naar broedsucces en plaatstrouw op de Waddeneilanden, waarbij ieder eiland zijn 14

Sterna | 2006 | | pagina 16