Baltshoudingen van Wespendief tijdens liet kenmerkende "vlinderen" (soort baltsvlucht). 1 zweven,2 - aanzet tot opwaartse zwiep. 3 begin wapperen tijdens bijna stilhangen in de lucht,4 - begin kantelen tij dens wapperen, 5 voorover kantelen en nabibberen met de vleugels, 6= neerwaartse duik, 7 zweven Uit: Rob G. Bijlsma 1993. Ecologische Atlas van de Nederlandse Roofvogels. Schuyt&Co, Haarlem. dejonge Wespendieven,die hun aas direct opeten zelfs met poten er bij Tijdens een natuurexcursie in het gebied wer den de Wespendieven nerveus. Ze sloegen groot alarm en vlogen constant over de bospercelen. Nu ben ik zelf niet zo voor excursies tijdens de broed en jongenfase van veel soorten vogels, maar we hebben nu met een andere tijd te maken, want er moet geld binnen komen. Gelukkig zijn deze zeld zame vogels door de wandelingen in het duinge bied van Haamstede niet zo erg verstoord dat het broedsel daardoor mislukt is. Uitgevlogen In de tijd voor het uitvliegen stonden de twee jonge Wespendieven geregeld op de nestrand te fladderen en later be vonden ze zich ook op de tak ken van de eik. Als jong ben je pas een echte "tak- keling" wanneer je je buiten het nest op de takken waagt. Enkele dagen daarna bleek dat ze waren uitgevlogen. Ze zweefden nu in het luchtruim met hun ouders en dat is prachtig om naar te kijken. Tijdens het uitvliegen lijken die twee chocolade bruine Wespendieven veel op Buizerds, maar de vlieg-, zweefwijze met een afgeronde staart lange hals en een kleine kop leiden direct tot een andere determinatie. Bovendien hebben jonge exempla ren een wat donkerbruine iris en is de washuid op de snavel geel van kleur. In rustige natuurgebieden ziet men bij zonnig weer Wespendieven vaak zitten in een deltahou ding, deze houding ziet men niet zo vaak bij ande re soorten roofvogels. Literatuur Sluijter.T.C.J.en Hof. M. van 't. 1997. Broedgeval Wes pendief te Schuddebeurs, Sterna 3 442 jg.. 1997. Bijlsma. R.G.Hustings. F. en Camphuysen. CJ. 2001 Algemene en schaarse vogels van Nederland. Hustings. F. en Vergeer. J.W. 2002. Atlas van Neder landse broedvogels 1998 - 2000. Bijlsma. R.G. 2006 Trends en broedsucces van Roofvo gels inNederland in 2005., DeTakkeling Nr.l 14j.g.. 2006 41

Sterna | 2006 | | pagina 11