gingswerken op De Beer. Maar hoewel er een melkweg aan documentatie beschikbaar kwam, de behoefte aan beeldmateriaal bleef groot, voor al aan foto's van voor 1940. Er moest toch meer materiaal zijn dan de schitterende, maar inmid dels overbekende foto's van de Haagse (vogel)fo- tograaf Frans Kooymans? Was er nog kans op het werk van de fotograaf en cineast Simon de Waard, die De Beer vaak bezocht? Karei Voous had in diens "In de ban van vogels' geschreven dat de Waards werk verloren was gegaan? En waar waren de dia's gebleven van bewaker Wabe Korf- maker, dia's waarmee deze tot op hoge leeftijd le zingen hield? Het was de Rotterdamse'vogelklas- onderwijzer' Karei Schot die destijds Korfmaker had aangeraden te gaan fotograferen en daarna hem de kneepjes bijbracht. Simon de Waard Via Korfmakers dochter Anneke kwam ik te weten dat haar vaders diacollectie terecht geko men was bij een in Bolsward. Friesland wonende halfbroer Piet Korfmaker. Na een afspraak kwa men wij terug met een kofferbak vol diacassettes en pagina's aantekeningen met verhalen over De Beer. En met een introductie bij de in Rozenburg woonachtige Maarten Bakenaar,ook iemandmet een De Beer-verleden. Deze bleek te wonen in een soort klein 'De Beer-museum' waaronder een uit 1958 daterende vergunning om Zilver meeuwen met gif te lijf te gaan. Weer was het re sultaat pagina's vol verhalen. De voorlopige apotheose van de speurtocht naar beeldmateriaal voltrok zich voorjaar 2005, op de zolder van een garage in Rotterdam-West, eigendom van wijlen de Waards buurman. Hier vonden Buijsman en ik stapels filmcassettes en een niet te schatten hoeveelheid dia's. Ruud Vlek en ik kregen toestemming de collectie te inventa riseren, een klus die in oktober 2005 plaatsvond. Het werd een memorabele dag, waarbij de door de Waard in Nederland opgenomen films pas voor de dag kwamen na een nauwgezet onderzoek in een James Bond-achtige kast met een verborgen toegang. De Nederlandse vogelfoto's van de Waard bleven, en zijn nog,spoorloos. Voorjaar 2006 was er op Ackersdijk de eerste viewing van de 16-milimeterfilms. Wederom een gedenkwaardige dag. Stel u voor, kort na Wereld oorlog II rond Rotterdam opgenomen vogel films... de Wouwaapjes van Ackersdijk,de Kemp hanen van de Vlaardingse Vlietlanden, broedende Zwarte Sterns bij Pernis en dan de film over de vogels van De Beer. Met Grote Sterns, Dwergsterns, Kluten, Strandplevieren en, jaze ker, ook Lachsterns. Recreatiecentrum De Beer In dit tijdschrift hebt u van mij vaak kunnen lezen over De Beer - misschien wel tot vervelens toe. Maar goed, de vele excursies daar leidden ertoe dat landschap met de daar aanwezige vogels op het netvlies staan gegraveerd. In het boek neemt Jan Kooien de lezer mee op zijn De Beer- excursies, met veel gevoel details en gekoesterde herinneringen. Voor velen zal nieuw zijn de geschiedenis van het natuurmonument, hoe het werd bestuurd en, vooral, het openhartige en gedetailleerde verslag over de besluitvorming bij de autoriteiten voor en ~-..r V •si/-'-*'- In de Tweede Wereldoorlog bouwden de Duitsers op De Beer de grootste Atlantikwall. J.v

Sterna | 2006 | | pagina 15