van de vorm van het web wat ze maken. DeTijger- spin behoort evenals de bekende Kruisspin tot de wielwebspinnen. Een bijzonder kenmerk is de zigzagband van dicht wittig spinsel (een zoge naamd stabilement) in het web van de Tijgerspin. Biotoop en leefwijze De Tijgerspin leeft bij voorkeur in een wat rui gere vegetatie van grassen en kruiden. Dit terrein type is ondermeer te vinden langs wegbermen, op niet begraasde dijken, langs bosranden enz. Tot het voedsel behoren opvallend vaak veld- sprinkhanen, forse prooien voor een spin. Het web van de spin in het duingrasland bij Haamste de bevond zich precies boven een onbewoond ko nijnenhol. Je zou als verklaring kunnen geven dat dit uit tactische overwegingen daar gemaakt was omdat de sprinkhanen die over het gat springen dan mooi in het web terecht komen, maar ook an dere verklaringen zijn denkbaar. Zo zal het web door grazende paarden niet zo vlug vernield wor den omdat die beesten er wel voor uitkijken in een gat te trappen. Bij dit, voor ons het eerst bekende geval op Schouwen, vroegen wij ons af: hoe is die spin daar terecht gekomen en kan deze zich daar ook voortplanten. Want wanneer de spinnen zo dun gezaaid zijn. is de kans dat het vrouwtje be zoek krijgt van een mannetje wel heel erg klein. Het antwoord op die eerste vraag blijft gissen. Om zich te verplaatsen gaan jonge spinnetjes aan de wandel, of ze spinnen een draad waarmee ze bij geschikte weersomstandigheden weg kunnen zweven. Het antwoord op de tweede vraag kon bij toeval worden vastgesteld door Arend Lind die toen hij de spin aan het fotograferen was, ook een mannetje zag verschijnen. Wat betreft de grootte is zo'n mannetje van 4 mm maar een dwerg verge leken bij een reuzin van bijna twee centimeter. Het mannetje moet dan ook donders goed op zijn tellen passen om niet van te voren opgegeten te worden. Helaas voor hem eindigt zijn verhaal,ook als hij welzijn zaad op de juiste plaats kan depone ren, meestal toch in de maag van zijn geliefde. Maar daar zal hij dan wel een goed gevoel bij heb ben. anders doe je zoiets niet. Dit mannetje over leefde het trouwens, zij het niet ongeschonden. Hij sloofde zich met allerlei tril- en klopsignalen uit om zich als een goede vriend van mevrouw be kend te maken en had om haar aandacht een beet je af te leiden een in wit spinsel verpakt cadeautje Argiope Het eikapsel van een Tijgerspin. Tekening uit de Spinnengids van Tirion. voor haar meegebracht. Hoewel geen zaadoverdracht werd waargeno men, produceerde het vrouwtje enkele dagen later toch een cocon met eieren. Deze heeft het formaat van een flinke knikker en de vorm van een lampionnetje met eenperkamentachtige bui tenkant. Gezien het gezwollen met eieren gevul de achterlijf, is het aannemelijk dat mevrouw al eerder bezoek van een mannetje had gehad. Te meer omdat in de literatuur een periode van een maand tussen bevruchting en eileg wordt ge noemd. Een week na het verschijnen van de cocon, was deze evenals de spin zelf, verdwenen. Het kan zijn dat de cocon in het konijnenhol ge vallen is en dat het daar volgend jaar zal krioelen van de jonge spinnetjes, die wanneer ze uitgeko men zijn eerst van de voedingstoffen uit het ei leven. Ze overwinteren in de cocon en gaan pas in het voorjaar aan de haal. De verdwijning van spin en eicocon kan ook veroorzaakt zijn doordat ze bijvoorbeeld door een Kauwtje opgegeten zijn. Voorkomen op Schouwen Dat er een mannetje bij de spin van de familie Van Nispen tevoorschijn kwam, was een verras sing. Een eerdere zoektocht had in de omgeving in elk geval geen andere webben vanTijgerspinnen opgeleverd. Maar als er een schaap over de dam is, volgen er meer. Zo zagen mijn dochters Lotte en Susanne een Tijgerspin op 21 augustus in het dijk- taludvande Schaapsweg bij Zonnemaire, ontving ik een mailtje van Peter Meininger die er op 15 september een fotografeerde in het mooie buiten dijkse gebied 't Stelletje bij Zierikzee. Bovendien 52

Sterna | 2006 | | pagina 22