Activiteiten IVN afdeling Goeree-Overflakkee we onnodig de sterrenhemel, groene bermen langs de weg, de tuin van de buren enz. Hier hangt dus ook een prijskaartje aan: lichtvervuiling hangt nauw samen met nutteloze energiekosten en extra milieubelasting. Wat dat laatste be treft,blij ken niet alleen planten en dieren in hun dagritme te worden gestoord (b.v. trekvogels raken hun oriëntatie kwijt door een teveel aan licht, verdwa len daardoor en sterven soms), maar hebben ook veel mensen (vooral kleine kinderen) hiervan last. Hoewel wat hierboven over milieu en energie gezegd is mede onze drijfveer is, willen we door het ondersteunen van een Nacht van de Nacht de mensen op de eerste plaats weer laten ervaren wat duisternis is. En daarbij tevens laten zien dat we best met wat minder verlichting toekunnen, zon der dat dit afbreuk doet aan veiligheid e.d. Daarom ook willen wij graag uw mening en sug gesties horen. Op onze website www.nlgo.nl, is een forumpagina beschikbaar waar u uw mening kwijt kan. Geef aan wat u er van vindt, maar ook welke maatregelen u voorstelt om de duisternis weer een plaats te geven. Zaterdag 28 oktober a.s. organiseren de provin ciale milieuorganisaties voor de tweede keer deze Nacht van de Nacht. Wilt u hier meer over weten dan kunt u ook op www.laathetdonkerdonker.nl terecht. En voor zaterdag 28 oktober graag de verlich ting temperen (gordijnen) en de buitenverlich ting, sierverlichting, reclameverlichting etc. (in ieder geval na 12 uur) uit Jos Hendriks In maart dit jaar startte het IVN-GO met een eigen cursus. Deze wordt afgerond op 1 oktober met de uitreiking van een certificaat "excursielei der Goeree-Overflakkee" als de cursisten aan hun eindopdracht hebben voldaan. Hans de Vis ser coördineerde de cursus en schakelde lokaal deskundige natuurgidsen in. De cursus was bedui dend korter dan de anderhalf jaar durende IVN opleiding die opleidt tot erkend Natuurgids. De nadruk van deze cursus ligt meer op de praktijk en het zelf doen. Aan bod kwamen wintergasten, reeën, vogels en planten in de Galathese polder, planten in de Preekhilpolder, biotopen op de Slikken van Me lissant, het gebruik van leskisten, zoutminnende planten in de Kwade Hoek, cultuur en natuur van De Vereniging voor Natuur- en Milieu educatie (IVN) afdeling Goeree-Overflakkee organiseert dit jaar een opleiding tot excursieleider. Er nemen 14 cursisten aan deel. De cursus zal dit najaar wor den afgerond met het uitreiken van een certificaat. Daarnaast is de jeugdwerkgroepactief, zo werd met Deltanatuur de "Van Pallandtpolder Expeditie" opgezet voor basisscholen op Goeree-Overflakkee. Er staan dit jaar nog ver schillende activiteiten op het programma. De website www.ivn-go.nl vermeldt de activiteiten en het maandelijkse radioprogramma Flakkee Natuur geeft een overzicht van alle activiteiten op Goeree-Overflakkee. 61

Sterna | 2006 | | pagina 31