Flamingoboekje Groep flamingo's in het Krammer-Volkerak, daar gefotografeerd op 18 februari 2006 door Gerard Troost. Jammer dat de foto hier niet in kleur kan, want het is een fraai plaatje. Deze groep is kenmerkend voor de samenstelling van de flamingo's die in het Zwillbrocker Venn tot broeden komen. We zien in het midden achteraan, een Grote (Europese) Flamingo, omgeven door een aantal Chilenen. Rechts bij de Grote Flamingo waarschijnlijk enkele jonge Chileense Flamingo's (wat grijzig) en links gebukt (derde vogel) zo te zien een Caraïbische Flamingo. De laatste valt gewoonlijk op door zijn knal-oranje kleur in vergelijking met het roze van de Chileen en het wit van de Grote. Het verschil in snaveltekening tussen de Grote en de Chileense Flamingo is hier ook goed te zien. Flamingo's behoren in ons land tot de weinige exoten die door veel mensen gewaardeerd wor den. Dat hebben ze aan een aantal eigenschappen te danken. Allereerst zijn het grote sierlijke vo gels, concurreren ze weinig met inheemse soor ten, veroorzaken ze geen schade aan enig mense lijk bedrijf en bovendien planten ze zich maar langzaam voort. Over die voortplanting en veel andere wetenswaardigheden zoals die bij het vol gen van de broedvogels in het Zwillbrocker Venn aan het licht kwamen, schreef Joop Treep een boekje. Het gaat over dezelfde flamingo's als de vogels die bij ons in he t Krammer-Volkerak en soms in de Grevelingen te zien zijn. Evenals in hun natuurlij ke broedgebieden hebben ze een trekpatroon ontwikkeld tussen hun overwinteringsgebied in de Delta en het broedgebiedje net over de grens bij Eibergen Gelderland). Ook belangrijk zijn de nazomerpleisterplaatsen in een aantal gebieden langs het IJsselmeer. Het betreft de Chileense Flamingo, de Grote (of Europese) Flamingo en de Caraïbische Fla mingo. Deze soorten komen nu weer al heel jaren in het Zwillbrocker Venn tot broeden. Hun schaarse jongen worden daar geringd met een (sinds 1995) brede rode kleurring met goed af leesbare inscriptie. In de periode daarvoor zijn minder goed herkenbare en nauwelijks afleesba re ringen gebruikt. Joop Treep volgt de flamingo's al zo'n 25 jaar en heeft in die periode veel kennis over deze dieren vergaard. Voor iedereen die geïnteresseerd is in de achtergrond van de flamingo's die in onze om geving worden waargenomen, kan ik dit boekje aanbevelen. Kees de Kraker Flamingo 's in het Zwillbrocker Venn te bestellen door het overmaken van 3,95 op giro 3021968 tnvJoop Treep, De Leek30,9411 MKBeilen 66

Sterna | 2006 | | pagina 36