Duinwegje Burgh zoals glissen (schaatsen) en spinklosjes. Bijzonder zijn de benen drietanden waarvan de functie niet duidelijk is. Gedacht wordt aan de bewerking van wol of het maken van touw. Ikzelf veronderstel dat de drietand op een stok werd geplaatst. De herder kon dan een beetje grond oppakken en dat kluitje naar een afgedwaald schaap werpen. De Karolingische burg ligt op de overgang van de duinen naar het kleigebied en was via een kreek (de Schelveringe) ook over water bereik baar. Het gebied lag voldoende veilig voor het stormvloedwater. Pas in de 11de en 12de eeuw ontstond aan de noordkant het dorp Burgh met kerk en kerkring. Van alle burg-terreinen in Nederland is alleen die vanBurgh op Schouwen altijd onbebouwd en in agrarisch gebruik gebleven. De huizen langs de Weeldeweg, Burghse Ring en Kerkstraat hebben tuinen tot het hogere deel van de burg. Op deze Hoge Burgh bevindt zich ook de begraafplaats. Aan de zuidkant van de Karolingische burg zien we de stomp van de molen de Korenbloem en ver derop ligt daar de vrij hoog gelegen polder Burgh en Westland. De nieuwe weg naar de stormvloed kering scheert tegenwoordig vlak langs de Karo lingische burg. Boomgaard familie Boot Tussen het dorp Burgh en de duinen zien we op de luchtfoto van omstreeks 1970 een groot boom gaardcomplex met centraal een werkschuur. Dit gebied bestond in de 19de eeuw uit elzenmeten. Langs de greppels groeiden elzen die om de zeven jaar werden gehakt. Op de meetjes werd een paar jaar rogge verbouwd. Daarna lag het jaren in gras en werd het met koeien beweid. De naam Boeijes- bos herinnert aan deze situatie. In 1902 werd het elzenbos gerooid. De humus- rijke zandgrond bleek zeer geschikt voor bloem bollen en groenteteelt. De prentbriefkaart uitge geven door P. Romeijn uit Burgh met poststempel 1923 laat een veld met gekopte narcissen zien van bollenteler Kees Bekker. Later begon W.G. Boot hier een boomgaard. Dit landschap is goed te ver gelijken met de geestgronden van Holland in de omgeving van Haarlem. Op de achtergrond van het narcissenveld ligt een houtwal om het stuiven de zand uit de Zeepeduinen tegen te houden. Langs het Duinwegje zijn na de Watersnoodramp van 1953 vijf Noorse houten woningen gebouwd die een kleine brug met witgeschilderde leunin gen naar de weg kregen. Deze huizen waren een aardige toevoeging aan het landschap; ze staan ook op de luchtfoto. 34

Sterna | 2006 | | pagina 4