deze dienst werden plannen ontwikkeld voor een reconstructie van de burgwal met palissade, poor ten en aanleg van de karakteristieke kruispaden. Door ook de resterende gronden met medewer king van de gemeente te verwerven zou dit ambi tieuze plan gerealiseerd kunnen worden. Om de belevingswaarde te vergroten was het de bedoe ling het burgterrein met een halve meter grond op te hogen. Dit zou tevens de beperkingen met be trekking tot het niet mogen beroeren van de bo vengrond, verminderen. Bij een hoorzitting waar op de plannen gepresenteerd werden voor aanwonenden, bleken deze slecht te vallen. Be perking van het vrije uitzicht, verlies van privacy en wateroverlast door verhoging van de grondwa terstand waren veel gehoorde klachten. Staats bosbeheer kwam vervolgens met een sterk inge krompen versie, waarbij slechts een kwart van de burgwal zal worden aangelegd op een gedeelte waaraan geen tuinen grenzen. Het ophogen van het terrein met grond uit de Prunje is van eenhalve meter teruggebracht naar zo'n dertig centimeter. Wanneer er geen procedurele bezwaren meer zijn,zal daar dit najaar mee begonnen worden. Kleurige uitbarsting Het uit productie nemen van de grond leidde dit voorjaar tot een kleurige uitbarsting. Doordat het veld vorig jaar nog bewerkt is, maar niet meer werd ingezaaid en er ook geen bestrijdingsmidde lenzijn toegepast, konden allerlei planten kiemen die anders niet te zien waren. Sommige zaden be waren heel lang hun kiemkracht en eenmaal aan de oppervlakte gekomen, kiemen ze massaal. Vanaf eind mei was het veld rood gekleurd met klaprozen waardoor het wel een plaatje leek uit de Ot en Sien-lijd of een impressionistisch schil derij Behalve klaprozen waren er een aantal ken merkende en in Zeeland weinig voorkomende onkruiden te vinden, zoals Gewone spurrie, Ak kerviooltje. Driekleurig viooltje en Kromhals. Buiten het rood van de klaprozen was het vooral wit van de Gewone kamille dat de zaak verleven digde en er ook de haar karakteristieke geur aan gaf.'Stinkende kamille' noemden wij vroeger die 'vuulte'.maar nu vind ik het wel lekker ruiken. Twee j aar geleden werd er op een eerder uit pro ductie genomen gedeelte van het burgterrein door plantenkenners de grootste groeiplaats in Zeeland van de zeldzame Akkerandoorn vastge steld. De eeuwenlang bewerkte grond is oppervlakkig tamelijk kalkarm geworden. Dit bodemtype komt in Zeeland weinig voor. De ak keronkruiden die hier op voorkomen behoren ve- getatiekundig bezien, tot de associatie van de Gele Ganzenbloem.Typische begeleidende soor ten die ook voorkwamen waren Gewone duive kervel en Eenjarig rapistrum. Op de zaden van de onkruiden kwamen in het voorjaar allerlei zaadetende vogels af als Putters, Kneutjes en opvallend veel Wilde Eenden. Insec ten profiteerden eveneens van deze bloemenmas sa en bijzondere planten. Zo zag ik onder andere de Kleine parelmoervlinder hier haar eitjes afzet ten op viooltjes en gonsde het er van de Aardhom- mels en Honingbijen. Graanakkertje met onkruiden Welke invulling de grond binnen de burgwal straks zal krijgen is nog onduidelijk. Staatbosbe- heer zou zich hierin laten adviseren door een klankbordgroep van omwonenden. Een duidelij ke functie is wel gewenst omdat bij afwezigheid daarvan iedere aanwonende de natuurlijke nei ging heeft het terrein voor eigen doeleinden te ge bruiken, zoals parkeerterrein, hondenuitlaatge- bied en dergelijke. Zoiets heeft de neiging om uit de hand te lopen. Gezien de grote waardering van heel veel men sen voor het kleurige onkruidbeeld van de afgelo pen zomer, lijkt mij een akkertje van graan met onkruiden een aardige invulling voor eendeelvan het terrein. Op de Burghse dag kan er dan nog steeds met paarden geploegd worden, maar ook geoogst, gedorsen en gezaaid. Voor het graan zou Gerst of een oude soort als Spelt gebruikt kunnen worden. Van de gerst zou een speciaal Burgbier te brouwen zijn, terwijl de spelt verwerkt kan wor den in een brood als het Burghs donker. Wel jammer natuurlijk dat die oude kalkarme bovenlaag dan onder 'gebiedsvreemde klei' zit, waardoor er geen oorspronkelijk aanwezig on kruidzaad kan opslaan. Maar door ongeschoond zaaizaad te gebruiken van akkers zoals die al lan ger inbeheer zijn bij sommige natuurinstanties en eventueel wat zaad van Klaprozen, Korenbloe men en Bolderik toe te voegen ontstaat direkt al een aantrekkelijk landschap, waarin behalve veel mensen ook allerlei dieren en planten zich thuis zullen voelen. 38 Burgh. anno 2006. Foto 's:Kees de Kraker

Sterna | 2006 | | pagina 8