ir Tijgerspin Argiope bruennichi nu ook op Schouwen 'h .-J n" .J? s .y T» Kees de Kraker De vondst van een Tijgerspin door de familie Van Nispen in een duingrasiand bij Haamstede staat niet op zichzelf, maar past in het uitbreidingspatroon van deze fraaie spinnensoort. Voorkomen in Nederland De Tijgerspin (ook wel Wespenspin genoemd) is in Zuid- en Midden-Europa een veel voorko mende soort, Thieme's Spinnengids die in 1984 uitkwam vermeldt nogdat deTijgerspin in Neder land niet voorkomt. In de Spinnengids van Tirion 1998) schrijft Aart Noorddam echter dat de soort voor het eerst in 1980 in Limburg is waargeno men. Pas vijfjaar later volgt daar de tweede waar neming door Arie Koster, die circa 10 exemplaren in de omgeving van Eijsden waarneemt. In vol gende jaren breidt de soort zich langzaam in Lim burg en aangrenzend Brabant uit. Vanaf 1999 raakt de uitbreiding in een soort stroomversnel ling, wat mooi door de bijgevoegde kaartjes geïl lustreerd wordt. Ook na 2003 is het hard gegaan en lang niet elke waarneming komt in Leiden terecht. Zo komt de Tijgerspin tegenwoordig op meerdere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. de Bevelanden, Walcheren en Sint Philipsland voor. De uitbreiding van de Tijgerspin in noordelijke richting (niet alleen in ons land maar ook elders in Europa), wordt wel gezien als een gevolg van de klimaatopwarming. De waarneming op Goeree in 2002 werd ge daan op de Kwade Hoek door een Duitser die de soort uit zijn eigen omgeving kende. Herkenning Overigens beseft vrijwel iedereen die de spin ziet, dit moet een Tijgerspin zijn. De gele en zwar te strepen op de witte ondergrond van het buik segment van het vrouwtje, dat met name in de periode voorafgaand aan de eileg een indrukwek kende omvang heeft bereikt, zijn onmiskenbaar. Wat betreft de Nederlandse naam van het beest heerst er momenteel enige verwarring. Aart Noorddam vermeldt in Tirions Spinnengids de naam Tijgerspin, maar tegenwoordig schijnt het officieel Wespenspin te zijn. Zelf vind ik Tijger spin een mooiere naam die beter past bij het grote fluwelige achterlijf van de spin. dan het harde zwart en geel van de "limonadewespen'. Spinnen worden veelal ingedeeld aan de hand 's .trj-ap "jp T'. ':übü:.:.:FS. t/m 1999 t/m 2001 t/m2003 Verspreiding Argiope bruennichi. in Nederland, volgens J. van der Linden,2004. 50

Sterna | 2006 | | pagina 20