Eerste grote project Deltanatuur gereed De Albert-, Pieters- en Leendertspolder'geopend' Gerard L. Ouweneet Op 30 augustus jl. stond Strijensas op stelten. Nadat 5 maanden eerder het Hollandsch Diep toe gang had gekregen tot de nabijgelegen Alberts-, Pieters- en Leenderstpolder (APL), was het dorp die woensdagmiddag het toneel van het openingsfestijn, een spektakel in middeleeuwse sfeer, met minister Cees Veerman als eregast en spreker. Niet ieder was in zijn sas. Met spandoeken en een Anti Ganzen Pamflet brachten agrariërs hun kritiek naar voren over de gevolgen voor hun oogst van de 'Oeverlanden Hollands Diep', de gekozen naam van het nieuwe reservaat, waarvan de voormalige APL-polder deel uitmaakt. Onder regie van Deltanatuur zullen er in het Noordelijk Deltagebied nog heel wat van deze reservaten volgen. Voor op 31 maart 2006 het water van het Hol landsch Diep via twee ruime openingen de APL- polder binnenstroomde, was heel wat gebeurd. De grondverwerving vergde tijd en dat gold nog meer voor de inspraakprocedures over de inrich ting. De bewoners van Strijensas kregen aardig hun zin. Naast wandel-, struin- en ruiterpaden, kwam er een natuurijsbaan en een strandje. Voorts kregen fietsers en kanovaarders hun deel. Met een cultuurhistorische knieval naar de Mid deleeuwen, verrees op een terpje de replica van een versterking, die de naam de Motte had gekre gen. Vanaf de kantelen van dit bouwwerkje over zag op 30 augustus de excellentie de schare geno digden. Achterdocht was er gerezen bij de Hoeksche Waardse natuurliefhebbers en - be schermers. Allereerst moesten zij slikken dat ook de Zeehonden - en Esscheplaat werden ingelijfd. Deze 145 hectare metende verwilderde griend- complexen werden dus betrokken bij de ontwik keling van de natuurgerichte recreatieplannen. Of recreatief gerichte natuurplannen, waar kwam het Oeverlanden-project eigenlijk op neer? Door hun ontoegankelijkheid en rust bieden beide ter reinen onderdak aan kostbare broedvogels, waar onder een fors rijtje Rode Lijstsoorten. Ook ont stond wrevel omdat bij aanvang van het karwei.de aannemer eerst een rij schitterende oude schot wilgen omlegde. En dan ontevredenheid omdat de grondwerkzaamheden 's zomers plaatshad den, tijdens het broedseizoen, waardoor de broe dende Veldleeuweriken en Gele Kwikstaarten werden verstoord. Deze hadden zich graag in de 195 hectare grootte APL-polder gevestigd, die immers al jaren braak lag. Tevens zagen de na tuurliefhebbers draadhekken .betonnen bruggen en paden. 'Voor mij hoeft het al niet meer', viel te beluisteren. En tot slot zagen de boeren uit de belendende polders de bui alhangen. GanzenAl lang voor het water de APL-polder in bezit nam, waren er op het gemeentehuis van Strijen gesprekken tussen boe ren,bestuursleden van LTO-Noord en Staatsbos beheer, de toekomstige beheerder van het nieuwe reservaat. Onderwerp: de ganzen, waarvan de ag rariërs voorzagen dat die wel in hun sas zouden zijn met een geinundeerde polder. Dus de boeren niet! Om de nulsituatie te kennen, deed Staats bosbeheer er goed aan SOVON opdracht te geven zomer 2006 de gehele 300 hectare Oever landen Hollands Diep op broedvogels te inventa riseren, dus inclusief de griendgebieden. Jan Wil lem Vergeer voerde die klus uit. Deze kwam op 71 soorten broedvogels, waaronder Bruine Kieken dief. Havik, Ijsvogel, Kleine Bonte Specht, Cettis Zanger, Grauwe Vliegenvanger en Wielewaal. Bij die 71 soorten bevonden zich 17 Rode Lijstsoor ten. Recreatie Hoe dan ook, met 25 projecten onderhanden die reiken van de Biesbosch tot aan de Scheel hoek, is duidelijk dat in het noordelijk Deltage bied quaontwikkelingvannatuurenrecreatie.de komende jaren Deltanatuur de toon zal zetten. Dat is iets om bij stil te staan. Om te weten wat hen staat te wachten, beveel ik daarom natuurliefheb bers en bewoners van de zuidrand van de Hoek- 86

Sterna | 2006 | | pagina 20