Vlindervaria Citroenvlinder op Buddleia.-Fofo: 7/e/?£: Harmsen. Kees de Kraker Afgelopen winter en voorjaar geen berichten in de krant, zoals "al bloeiend Fluitenkruid in januari!" Wat betreft die opwarming gaat het niet om het moment, de week of de maand. Beter is het over een langere periode te kijken hoe de temperatuur zich gedraagt. Dan wordt in elk geval duidelijk dat het klimaat langzaam warmer wordt. Voortbordurend op deze gemiddelde temperatuurstijging rekende de Vlinderstichting uit, dat de Koninginnepage in 2070 heel Nederland gekoloniseerd zou kunnen hebben. Weersomstandigheden kunnen van sterke in vloed zij n op vlinderpopulaties. Zo kunnen bij een late nachtvorst in mei veel rupsen doodvriezen en is een natte winter voor veel soorten slechter dan een koude droge winter. Een combinatie van natte winter, late nachtvorst en droog voorjaar kan een vlinderpopulatie decimeren. In principe kunnen vlinderpopulaties dat hebben, maar wan neer de kwaliteit van de leefomgeving dan ook nog eens afneemt, wordt herstel een moeilijke zaak. Een en ander staat uitgebreid beschreven in de nieuwe atlas De Nederlandse dagvlinders (zie kader). Vlinder j aar 2006 Hoe was het bij ons met de vlinders in het afge lopen jaar? De weersomstandigheden kenden immers nogal wat uitersten. Op gevaar af opnieuw versleten te worden voor een locale ziener die zijn vinger in de lucht steekt om te weten uit welke hoek de wind waait, waag ik het toch om een paar opmerkingen over het voorkomen van een aantal vlindersoorten te maken. Als geheel was het een zeer matig vlinderjaar met enkele opvallende lichtpuntjes. Zo werd ik dit voorjaar aangenaam verrast doordat er diverse 92

Sterna | 2006 | | pagina 26