Redactie I Besneeuwd duinlandschap. Foto:Kees cle Kraker. Krijgen we straks nog zo'n winters plaatje, tot nu toe waren de herfst en het begin van de winter bui tengewoon zacht. Hoe zou het de vele zilverreigers vergaan wanneer we weer eens een ouderwets stren ge winter hadden? Wellicht zou de stand net zoals vroeger bij de Blauwe Reiger en Kerkuil flink kelde ren. En wie had twintig jaar geleden durven voorspellen dat erin 2006 meer dan 2000 broedparen van de Lepelaar in Nederland geteld konden worden? Het jaar 2006 was er een van uitersten. Dat de natuur vaak als grillig wordt ervaren komt deels door ge brek aan kennis van de achtergronden. Die zijn dikwijls ingewikkeld en met elkaar verweven. Wel wordt duidelijk dat de wereldwijde toename van industrialisatie en mobiliteit op Westerse landen als groot verbruikers een zware verplichting legt tot het terugbrengen van de uitstoot van schadelijke stoffen en gebruik van hulp- en grondstoffen. Onze beide verenigingen houden zich vooral met lokale problemen bezig die hoofdzakelijk met de in richting en het gebruik van onze omgeving te maken hebben. Wat dat betreft zijn er heel wat zaken die de aandacht vragen,zoals het Kierbesluit en de daarmee gemoeide inrichtingsmaatregelen.de plannen van Deltanatuur bij de Scheelhoek, het Kustreservaat, zandhonger Oosterschelde. landinrichting Schou- wen-Oost en -West, herstructurering N 157/ N 159. gebruik van het strand enz. enz. In Zeeland trekt de ontpolderyrgsdiscussie een zware wissel op de houding van het publiek ten aanzien van natuurbescher ming, evenals de groeiende'broedpopulatie van Grauwe Gans en Brandgans op weinig sympathie bij de boeren kan rekenen. Plannen moeten goed uitgelegd worden en verdienen een eerlijke discussie, scha de moet voorkomen of gecompenseerd worden. Dat allemaal betekent veel inzet van de besturen, maar ook van u als gewone leden. Als redactie van Sterna proberen we vooral de natuurbeschermingsgedachte en de natuurbeleving voor het voetlicht te brengen. Met uw hulp zal dat ook in 2007 vast wel lukken. De redactie wenst u als verenigingslid en lezer van de Sterna veel mooie natuurbelevenissen in 2007, de betrokkenheid komt dan vanzelf! CdlK 69

Sterna | 2006 | | pagina 3