Kreken in de Hoeksche Waard DeSchuringse Haven opde Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. Vóór 1970 met op het Hollandsch Diep zulk hoogwater dat het polder water niet gespuid kon worden. Foto: Gerard Ouweneel. Tweeënhalf jaar nadat bij de Vereniging het Hoeksche Waards Landschap het plan ontstond een boek te maken over de kreken in de streek, kon het boek voor het voetlicht worden gebracht. Dat gebeurde op 8 november 2006, op de regiodag van de CHW, de Commissie Hoeksche Waard. Die regiodag had plaats in Alcazar in Puttershoek, een discotheek waarvan de faam reikt tot ver buiten de streekgrenzen. Het boek mag er alleszins zijn. Groot formaat, 300 pagina's en overvloedig geïllustreerd met fo to's, tekeningen en kaarten, waardoor een beeld ontstaat over alles wat zich inhedenen verleden in en rond de Hoeksche Waardse kreken op velerlei gebied afspeelde. Tweeëntwintig bij de streekna- tuur betrokken auteurs namen de teksten voor hun rekening.Financieel kon het project tot stand komen dankzij een subsidie uit Brussel en fond sen beschikbaar gesteld door de CHW en het Wa terschap de Hollandse Delta. Voeg daarbij dat de status Nationaal Landschap voor de streek wel vaststaat en de mening dringt zich op dat het een vreugdevolle happening was in Puttershoek. Maar dat was het niet. Want de prijs die de streek betaalt voor haar Nationaal Landschap status is hoog, te hoog volgens de mening van menigeen. Honderdtwintig hectare bedrijfsterrein langs de noordrand. 5000 woningen tot 2020, de komst van de A4 Zuid, glastuinbouw, een windmolen park, de vestiging van TNO die nog ligt te sluime ren zijn zo de zaken die ook in of langs de randen van het nieuwbakken Nationaal Park moeten worden geschoenlepeld. Bij de HSL is die opera tie al achter de rug. 's Avonds werden de aanwezigen uitgenodigd 98

Sterna | 2006 | | pagina 32