Opmerkelijke verspreiding van Zeegerst Gezicht op Zierikzee vanaf Borrendamme met op de voorgrond karrevelden vol Zeegerst. Foto:Kees de Kraker. Kees de Kraker In tegenstelling tot eerdere veronderstellingen blijkt Zeegerst langs de Schouwse zuidkust niet zo zeldzaam als werd aangenomen. Bij een vegetatiekartering in opdracht van Natuurmonumenten werd de soort met name ten westen van Zierikzee nog grootschalig aangetroffen. Inleiding Zeegerst is een lage plant die een vrij korte aar heeft met wijd uitstaande kafnaalden. De soort is familie van ondermeer Kruipertje. Veldgerst en de geteelde Gerst. De gerijpte zaden met hun ste kelige kafnaalden worden vooral door dieren ver spreid. De hele familie kan vrij goed tegen zout. Zo ge dijt Gerst op de akkers met de zilte Zeeuwse zee wind en doet Kruipertje het vooral goed op pis- plekjes. Zeegerst spant wat zoutbestendigheid betreft de kroon, wat ook in de naam tot uitdruk king komt.Het kiemingsmilieubestaat uit een on begroeide voedselrijke bodem, met enige zoutin- vloed veelal door zoute kwel. Zeegerst staat op de Rode Lijst in de categorie 'bedreigd" omdat de soort sterk afgenomen is. In de Sterna (april 2003) werd het voorkomen van Zeegerst in het Prunjegebied door mij be schreven. Dat de soort ook elders langs de zuid kust veel voorkwam was toen niet bekend. Onderzoek In het onderzoeksgebied dat reikte van Burgh- sluis tot aan de Zeelandbrug werd Zeegerst in de volgende situaties aangetroffen: in een smalle rand langs schapenpaadjes en veel betreden vee routes, bij richels en bulten waar schapen zich schuren en tegenaan liggen, aan de rand van kale plekken die ontstaan zijn als gevolg van piasvor ming en zoute kwel en op intensief begraasde kar revelden met een meer kleiige samenstelling (geen veen of zompig humeus). Typische verspreiding Het verspreidingsgebied van Zeegerst langs de zuidkust vertoont een aantal opmerkelijke hia ten. Zo werd de soort niet in de Koudekerkse In laag, niet tussen Moriaanshoofd en het Pikgat en ondanks de aanwezigheid van zeer geschikt bio toop in de Zuidhoekinlagen, niet ten oosten van het Havenkanaal aangetroffen. In de Prunje die buiten mijn onderzoek viel. komt de soort voor op en nabij locaties waar voorheen enkele schapen weitjes lagen. Het voorkomen van Zeegerst langs de zuidkust lijkt een belangrijke relatie te hebben met scha- 14

Sterna | 2007 | | pagina 16