i De Levendbarende hagedissen van Schouwen-Duiveland I t -I I» I 8 Levendbarende hagedis,mannetje. Foto:/Cees Musters. Kees Musters In Nederland komen van oudsher vier hagedissensoorten voor. Alle vier zijn ooit in Zeeland gevon den en drie ervan worden ook vermeld van Schouwen-Duiveland: Hazelworm Anguis fragilis, Zandhagedis Lacerta agilis en Levendbarende hagedis Zootoca vivipara. Inleiding Over de Hazelworm kan ik kort zijn: ik ben in het bezit van een dia van een Hazelworm gevon den in de duinen van Schouwen door R. ten Kate op 23 juni 1953, dus vlak na de Ramp. Het dier is ongetwijfeld met bouwmateriaal meegekomen. De Hazelworm is niet inheems op Schouwen- Duiveland. Bij de Zandhagedis ligt dat een stuk gecompli ceerder. Nog steeds krijg ik wel eens meldingen van Zandhagedissen uit de duinen van Schouwen binnen. Maar bij verdere navraag blijkt dan altijd dat de waarnemers niet zo zeker van hunzaakzijn. Zelf heb ik nooit een Zandhagedis op Schouwen gezien, wel heel veel Levendbarende hagedissen. En dat terwijl Zandhagedissen over het algemeen iets gemakkelijker zijn waar te nemen dan leven- barende hagedissen (Anoniem. 2002). Maar er zaten vroeger toch wel Zandhagedissen op Schouwen? Zelfs dat is niet zeker. Bernard Krebs heeft in 1999 een overzicht ge maakt van alle toen bekende waarnemingen van hagedissen in Zeeland. Daaruit komt het beeld dat er in ieder geval tot in de 60er j aren door de di verse auteurs niet getwijfeld werd aan het voorko men van Zandhagedissen in de duinen.Toch ont breken echt betrouwbare waarnemingen van mensen die de twee soorten goed kennen en met eigen ogen een Zandhagedis hebben gezien. Ook van de meest stellige bewering dat er Zandhage dissen voorkomen, namelijk die van Van de Bree (1960), is niet duidelijk of die op eigen waarne mingen berust. Van de Bree zegt over het voorko men van Zandhagedissen in de duinen dat dit goed past "in het algemene beeld ".maar juist deze aannameiseenbronvan vergissingen: hagedissen 16

Sterna | 2007 | | pagina 18