Biotoop van Levendbarende hagedis in Het Zeepe. Afwisseling van struweel, ruigte, open plekjes,hoogteverschillen en een vochtige omgeving makeneen gebied voor deze soort aantrekkelijk. Foto:Kees Musters. in de duinen zullen wel Duinhagedissen zijn, een oude benaming voor de Zandhagedis. Dan is er nog het lijkje dat op 22 april 1987 in de Bos wachterij gevonden werd door de dochter van P.A. Stoon. Het verdroogde diertje is aanvanke lijk door verschillende mensen gedetermineerd als een Zandhagedis (Krebs, 1999). Maar in het kader van de volgend jaar te verschijnen nieuwe atlas van de amfibieën en reptielen van Neder land heeft een aantal deskundigen die zowel de Zandhagedis als de Levenbarende hagedis goed kennen nog eens goed naar de foto's van het dier tje gekeken en besloten dat het zeer waarschijn lijk toch geen Zandhagedis is. Kortom, in de ko mende atlas wordt er van uit gegaan dat er op Schouwen geen zandhagedissen voorkomen en dat die er waarschijnlijk ook nooit gezeten heb ben (Van Delft, in lit). De Levendbarende hagedis komt daarintegen wel van oudsher op Schouwen-Duiveland voor. De oudste beschreven waarneming is van ca. 1911 (Krebs, 1999) en tot op de dag van vandaag wordt de soort regelmatig waargenomen in verschillen de delen van het eiland. De Levendbarende hagedis De Levendbarende hagedis komt voor van de Atlantische Oceaankust (Ierland) tot aan de Stil le Oceaankust (Sachalin) en van de Noordkaap van Scandinavië tot in de Pyreneeën en Macedo nië (Arnold Ovenden.2002). Het is daarmee de Europese hagedis met veruit het grootste ver spreidingsgebied. In Nederland komt de soort voor op de hogere zandgronden, op Terschelling en in Zeeland (Bergmans Zuiderwijk, 1986). Buiten Schouwen-Duiveland worden er nog steeds zo nu en dan Levenbarende hagedissen ge zien in de duinen van Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen, in de grensstreek bij Clinge. Maar de dieren lijken daar erg zeldzaam. De hagedissen van Zuid-Beveland zijn waarschijnlijk uitgestor ven (Krebs, 1999). De Levendbarende hagedis is een soort van vochtige plaatsen met een dichte begroeing van grassen, kruiden en lage struiken. Hij leeft voor namelijk op de grond, maar klimt zo nu en dan in de vegetatie. Je kunt ze het best zoeken in heide- gebieden.hoogvenenenopenbossen.maarze zijn ook te vinden in houtwallen en slootkanten (Ar nold Ovenden, 2002; Stumpel Strijbosch, 2006; Van Diepenbeek Van Delft, 2006; Van Diepenbeek Creemers, 2006). Op Schouwen- Duiveland zitten ze vooral in de binnenduinrand. op de vroongronden en op sommige dijken. Al vroeg in het voorj aar - tegenwoordig meest al eind februari - komen de hagedissen te voor- 17

Sterna | 2007 | | pagina 19