Figuur 1Gemiddeld aantal waargenomen Levendbai de hagedissen in Het Zeepe, periode 2001 -2006. - gemiddeld aantal per bezoek - gemiddeld aantal per bezoek gemiddeld aantal juvenielen per bezoek ir Het Zeepe Figuur 2. Gemiddeld aantal waargenomen Levendbaren- de hagedissen bij de Val. periode 2001-2006 op één na alle waarnemingen sinds 2000 van de dijken van Bommenede en Dijkwater. Die ene waarneming is van de Veerdijk, vlak bij Bom menede (M.Verweijen: Sterna 2003 (2): 64). Er komen opSchouwen-Duiveland dus in ieder geval nog vier populaties hagedissen voor: de dui nen, de Val, Bommenede en Dijkwater. Of deze populaties met elkaar in verbinding staan, weet ik niet, maar we moeten er volgens mij ernstig reke ning meehoudendathetvier geïsoleerde groepen zijn. Veranderingen in de tijd Wat weten we verder over de vier populaties? Hoe groot zijn ze en gaan ze vóór danwel achter uit? En hoe ziet de toekomst eruit? Van de populaties van Bommenede en Dijkwa ter weet ik niets, behalve dat de hagedissen bij Bommenede regelmatig gezien worden, o.a. door medewerkers van SBB (Van der Hulle, pers. me dedeling). Omdat in beide gevallen de waarne mingen gedaan worden aan de rand van een gro ter natuurgebied, vermoed ik dat de populaties niet echt heel klein zullen zijn. Maar het zou nuttig zijn als er in beide gebieden regelmatig tellingen uitgevoerd zouden worden. In het Zeepe loop ik al enige jaren een traject Levendbarende hagedis, vrouwtje. Meestal zijn de vrouwtjes wat minder getekend dan de mannetjes, zeker in het voorjaar. Foto:Kees Musters. van het RAVON-reptielenmeetnet. Het aantal hagedissen in het gebied is waarschijnlijk erg hoog: gemiddeld tel ik er de laatste drie jaar elke zeven a acht minuten één hagedis. Het gemiddeld aantal getelde hagedissen per bezoek - ik bezoek een trafect vijf a zes keer per jaar - heb ik uitgezet in figuur 1Daaruit blijkt dat de aantallen in dit ge bied zijn toegenomen. Deze toename is statistisch significant. Landelijk gaan de populaties van de Levendbarende hagedis sinds 1994 achteruit (Anoniem, 2006). De jaren 2003-2005 lijken goede hagedissenjaren geweest te zijn: er werden toen waarschijnlijk veel juvenielen geboren ge zien de tellingen. 2006 lijkt wat dat betreft wat slechter uit te vallen. Of dat dit jaar in het totaal aantal getelde hagedissen valt terug te zien moe ten we afwachten. Overigens zie ik de toekomst van deze populatie vol vertrouwen tegemoet. De aantallen zijn hoog en de dieren leven in een groot, aaneengesloten natuurgebied. Bij het be heer wat er momenteel gevoerd wordt, is er geen enkele reden aan te nemen dat de soort dreigt te verdwijnen. Dat geldt zeker niet voor de populatie op de Val. Ook daar loop ik een traject,maar de aantallen die ik daar aantref zijn beduidend lager: ik tel er ge middeld slechts één hagdis in de vier uur! Toch 19

Sterna | 2007 | | pagina 21