regenwater te verwerken, wellicht zijn er 'on zichtbare' slakkenhuisjes ingespoeld. Jaap en ik verlaten de plek, terwijl Roelof ons even later komt nalopen. In zijn hand heeft hij een verweerd topje van een Tuinslak. Dat strooisel levert later bijna niets op, behalve drie exemplaren van het Duintolletje, een recente nieuwkomer in Neder land. Het is onze derde vondst van deze soort in het bestaan van de Slakkenwerkgroep, en voor het eerst vinden we hem nu in een 'natuurlijk' mi lieu: rietruigte langs bos/struweel in het kustge bied. De eerste vondsten in Nederland zijn van een rietruigte/valleivegetatie op een permanent drooggevallen plaat aan het Oostvoornse Meer Wallbrink c.s.,2001). Het slakje wordt ook wel in tuinen gezien, waarbij het vaak om introductie gaat: meegekomen met Zuid-Europees plantma- teriaal. Tot slot Er is in het voorgaande aangegeven dat er in het veld enige teleurstelling is te bespeuren bij de slakkenrapers. We moeten echter aanvaarden dat de kans op een rijke slakkenfauna in een dergelijk gebied niet groot is. Desondanks is er toch een lijst met 14 levende soorten opgesteld. Daarin zijn het Duintolletje en de Griekse duinslak opmerkelij ke soorten. In het reeds aangehaalde werk van Staatsbosbeheer (1979) worden de mollusken van de 'hele' Grevelingen behandeld. Dat levert een lijstje met drie landsoorten op van de droog gevallen plaat 'Hompelvoet', te weten Gevlekte- en Kleine akkerslak,en Doorschijnende glasslak. Natuurlijk was dat in een tijd dat er veel minder slakkenwaarnemingen gedaan/gemeld werden, laat staan dat die kennis toen goed ontsloten was. Er zal inmiddels toch wel meer bekend zijn? Je weet het echter nooit zeker, want veel slakkenra pers gaan steeds weer naar de bekende plekjes metleukesoorten. Het is dan de vraag of de Gre velingen daar inmiddels bij hoort. Literatuur Bruyne,R.de&T.Neckheim (red.).2001.Van Nonnetje tot Tonnetje. De recente en fossiele weekdieren (slakken en schelpen) van Amsterdam. Staatsbosbeheer, 1979. Basisinformatie ten behoeve van het beheersplan voor de Grevelingen. (Concept sa mengesteld door A.C. La Rivière). - Staatsbosbeheer Zeeland, Goes. Wallbrink, H., R.H. de Bruyne J.C.A. Eikenboom, 2001. Een nieuwe landslak voor Nederland: Paralaoma servilis (Schuttleworth, 1852) (Gastropoda, Pulmonata, Endodontidae). - Basteria, 65(1-3): 89-92. Wijnga arden,W.van (samenst.), 1993. De vegetatie van Noord-Zeeland. - Provincie Zeeland, Middelburg. Soortenlijst slakken Grevelingendam/Noordplaten,Bruinisse (km-hok 67-410); inventarisatie 19 december 2006, Slakkenwerkgroep KNNV-Afd.Bevelanden. levend dood juv ad Landslakken Arion intermedins Carychium minimum Cernuella jonica Cochlicopa lubrica Deroceras laeve Limax maximus Nesovitreci hammonis Oxychilus draparnaudi Paralaoma servilis Punctum pygmaeum Trichia hispida Vallonia pulchella Vallonia excentrica Vitrina pellucida Waterslakken Potamopyrgus antipodarum Gyraulus crista Egel-wegslak 9 Plompe dwergslak - 9 Griekse duinslak 1 7 Glanzende agaathoren 1 Kleine akkerslak 7 2 Grote aardslak 5 1 Am monshor entje 1 3 Grote glansslak 1 Duintolletje 1 2 Dwergpuntje 5 1 Behaarde slak 1 Fraaie jachthorenslak - 1 Scheve j achthorenslak Doorschijnende glasslak 1 Jenkins' waterhoren 2 4 Traktorwieltje juv ad Het Traktorwieltje is een klein waterslakje van circa 3mm. Er bestaan verschillende varië teiten, dit is de forma: Nautilus De echte Nautilusschelp vormt het beeldmerk van het Natuur- en Recreatieschap de Greve lingen. 24

Sterna | 2007 | | pagina 26