Goeree-Overflakkee ganzenproblematiek, het Kierbesluit en de na tuurontwikkeling van de Zuiderdieppolders De recreatiesector die een terugloop vreest van recreatie op de Kop van Goeree Zelf vullen wij de knelpunten aan met het ontbreken van een eilandbrede, samenhan gende visie op werkgelegenheid, wonen en re creatie het stagneren van een kwaliteitsverbetering van de natuurlijke variatie binnendijks op het eiland het gebrek aan bekendheid en aandacht voor de Cultuurhistorie van het eiland Verder is het duidelijk dat er een brede weerstand is onder de bevolking tegen dominerende wind molens, dieronvriendelijke varkensmesterijen en pelsdierfokkerijen - die bovendien veel stank overlast veroorzaken,massarecreatie en vliegvel den zoals voor ULV's. Huidige landschapskwaliteiten De landschapsbeleving op Goeree-Overflak kee wordt altijd in verband gebracht met ruimte en rust. Dat zeggen niet alleen de folders, maar ook de recreanten, die juist voor deze waarden Goeree-Overflakkee kiezen. Met de agrarische structuur van het eiland, met dijken, kreken, ha venkanalen, welen enpoelen.met karakteristieke boerderijen, molens, sluizen, kerktorens en kerk- ringen noemen we een aantal belangrijke waar den van diversiteit, ecologie, cultuurhistorie en identiteit. Ook de provincie Zuid Holland ver woordt deze kwaliteiten in haar stuk "Vitaal Plat teland" (2006). De belevingswaarde van een gebied is het hoogst als de identiteit van de streek, de cultuur historie en de diversiteit van de landschapsele mentenvan het gebied behouden en dus zichtbaar blijven en de ecologische waarden optimaal ont wikkeld worden. Wat die ecologische waarden be treft mogen niet onvernoemd blijven de waarden die Goeree-Overflakkee omgeven: zee, strand, duinen en Kwade Hoek, Scheelhoek. Slikken van Flakkee, straks een zeepark. wellicht Deltana- tuur. Voorts de potenties van Haringvliet, Greve- lingen en Krammer-Volkerak. Diversiteit (verschillende landschapstypen) en ecologie (kortweg: soortenrijkdom van planten en dieren) zijn op de Kop van Goeree met zijn kleinschalig landschap meer ontwikkeld dan op Flakkee. De openheid van het Flakkeese land, vrucht van eeuwenlange inspanning van agra riërs,biedt juist de grote kwaliteiten van ruimte en rust Duurzame ontwikkeling De natuurlijke kwaliteiten van Goeree-Over- flakkee worden soms als een bedreiging ervaren. Daar staat tegenover dat het juist weer die na tuurlijke kwaliteiten zijn. die kansen bieden. Er zouden op de Kop van Goeree veel minder recre anten komen als de Kop geen natuurlijk gediffe rentieerd duingebied zou hebben En op Flakkee zijn het juist weer die open polders, die de land bouw kansen biedt. Er moet wel een balans ge vonden worden tussen ecologie, economie en so ciale aspecten. Zowel de provinciale visie "Groen, Water en Milieu" (2006) als het Rabo- rapport G.O. "Kiezen of Delen" (2006) noemen dit het evenwicht van People, Planet, Profit. "Bij ontwikkelingen in een gebied dienen economi sche kwaliteiten, sociaal-culturele waarden en ecologische waarden in balans en in onderlinge samenhang te worden ontwikkeld. Het gaat hierbij om leefbaarheid en kwaliteit van de leefomgeving. Om duurzaamheid hier en nu.daar en later (volgende generaties). Om maat schappelijk verantwoord ondernemen: rekening houden met de omgeving. De natuurlijke omge ving is de basis, daar maken we allen deel van uit. Deze dient te worden behouden en waar nodig te worden verbeterd. Dit is echter alleen mogelijk als er een gebiedsgericht beleid wordt ontwikkeld van alle gemeenten met alle partners in de streek. Uitgaand van Goeree-Overflakkee als een ge ografisch geheel met zijn eigen identiteit,iseen in tegrale,eilandelijke samenwerking van de vier ge meenten en het waterschap.met partners de enige manier om het gebied optimaal en duurzaam te ontwikkelen. Dus niet meer per gemeente of per sector, niet meer langs elkaar heen of zelfs tegen elkaar in. Het Landschapsontwikkelingsplan (LOP) van 2003 biedt een solide basis voor zo'n integrale ontwikkeling. Het ISGO is met een gebiedsgerichte aanpak begonnen, maar deze speelt voornamelijk op ambtelijk niveau, en op kleine schaal. Ook is erop bestuurlijk niveau al wat meer samenwerking op het gebied van water, wonen, welzijn en werk. Es sentieel is echter dat het integraal gebeurt, corn- 28

Sterna | 2007 | | pagina 30