Om de "ontwikkeling van economische kwaliteiten,sociaal-culturele waarden en ecologische waarden in balans en on derlinge samenhang" hoeven de reigerpubers zich niet druk te maken. "Wat schaft de pot vandaag", staat vermoedelijk dichter bij hun belevingswaarden. Een afwisselend landschap met veel water is voor mens en reiger heel aantrekkelijk. Foto: Henk Zweers. pleet, met alle partners in de streek, rekening hou dend met alle belangen in het MKB.de agrarische, recreatieve, cultuurhistorische en ecologische sectoren. (Met de huidige plannen voor een geza menlijke wateraanpak zouden de belangen uit deze sectoren uitstekend mee kunnen liften.) Oplosbaar? NLGO denkt dat het mogelijk is de knelpunten op te lossen op basis van de bovengenoemde type ring van de natuurlijke, landschappelijke en cul tuurhistorische waarden, met oog voor een duur zame ontwikkeling van de kwaliteiten op en rond Goeree-Overflakkee. De grootste grondgebruiker is nog steeds de landbouw. Een sterke en duurzame landbouw blijft daarom, met deels verbrede landbouw (zoals agrarisch natuurbeheer en agrotoeris- me) een belangrijke landschappelijke en eco nomische drager van het eiland. Voor wat be treft de ganzenproblematiek vinden wij, bij aangetoonde schade door ganzen, volledige schadevergoeding logisch en billijk. Voor wat betreft de overheidsplannen voor de Zuider- dieppolders is een complete en ruime schade loosstelling essentieel (niemand wil een ge dwongen verhuizing) Uit oogpunt van werkgelegenheid moet de aan dacht zich vooral richten op schone, hoogwaar dige en duurzame bedrijven, die het niet moe ten hebben van bulk (meer kans op vervuiling, lawaai, stank of extra verkeer), maar van kwali teit en toegevoegde waarde. Een prettig vesti gingsklimaat, vanwege de grote kwaliteiten van het eiland - het is hier prettig wonen, werken en recreëren - moet duidelijk als trekker worden gehanteerd. Bij een goede eilandelijke ontwikkeling van re creatie, gebruikmakend van de potenties van landschap, natuur en cultuurhistorie, zijn er goede mogelijkheden voor uitbreiding van op rust gerichte recreatie met een bijzondere en veelzijdige natuurbeleving (wandel-, fiets-, paardrijroutes e.d.). Dit geeft werkgelegen- heidskansen, ook voor agrariërs. Het water schap en andere belanghebbenden zijn hierbij onontbeerlijk. De gemeente Goedereede krijgt,als compensa tie voor de aanleg van de tweede Maasvlakte, van het Havenbedrijf Rotterdam 8 miljoen euro. Met een eilandbrede blik heeft ze hiermee een unieke kans om de eerder genoemde inte grale aanpak een geweldige stimulans te geven. Met een klein deel van die gelden (b.v.20 29

Sterna | 2007 | | pagina 31