In memoriam Jan Joost ter Pelkwijk. Een ets van Dirk van Gelder. Deze bekende graficus werkte graag met gedétail- Ieerde tekeningen van planten op de voorgrond van zijn voorstelling. In deze tekening ondermeer een Levendbarende hagedis en bijna twintig verschillende plantensoorten. zoo z'n buit weer frisch en smakelijk maakte'Het overreiken van vis bij de Grote Stern gebeurt in de vlucht en ook zwemmend in het water. De Grote Stern noemt Joost 'de enige zeezwaluw, die je nog wel eens kan zien zwemmen'. Groenland 1933 In 1933 doet Jan Joost ter Pelkwijk eindexamen HBS-B en mag hij als beloning naar Groenland om Nico en Lies Tinbergen op te halen die daar een jaar veldwerk hebben gedaan, onder meer naar het gedrag van Sneeuwgorzen. Met Pinkste ren vliegt Joost eerst nog met zijn vriend Frans Kooijmans naar Haamstede voor een kort bezoek aan Schouwen. In augustus fietst hij met 'Kooij' naar Kopenhagen om daar de boot te nemen. On derweg in Duitsland zien ze in elk dorp de haken- kruisvlaggen wapperen: 'De bevolking lijkt dol van vreugde over de stichting van het Derde Rijk'. Varend langs IJsland leert het tweetal de typi sche oceaanvogels kennen. Op Oost-Groenland tekent Joost de mensen en het landschap van Ang- massalik. Hij laat de bekende prentbriefkaart van de Zierikzeese kajak op de zolder van het Stad huis zien; die kaart zit nog steeds in het aanteken boekje! Weer terug in Holland introduceerde Joost in de NJN de Groenlandse anorak als een sportief van canvas gemaakt windjack. Opnieuw Schouwen Na Groenland begint Jan Joost ter Pelkwijkmet de studie biologie aan de Leidse universiteit. Tot 1937 zal hij in NJN-verband nog een paar keer Schouwen-Duiveland bezoeken. Dan moet hij vanwege de leeftijdsgrens de NJN vaarwel zeggen en is hij 'ouwe sok'. Na dat jaar komt Schouwen in de papieren niet meer voor. In het voorjaar van 1934 is Joost twee keer op Schouwen, van 5 tot 8 mei en van 18 tot 21 mei. Op 6 mei werd in de Verklikkerduinen door Rykel ten Kate de bekende foto van blootgewaaid oud cul tuurland genomen waar Joost ook op staat. Een fotootje van de Verklikkerduinen door Rykel ge maakt, ging later mee naar Indië. Op 7 mei wordt 3

Sterna | 2007 | | pagina 5