G rote Stems met bedelend jong op de vogelhil inde Flaauwers Inlaag. Ook dit jaar wellicht daar te bewonderen. Foto:Nico Tinbergen 1928. Filmavond Zierikzee Het hoogtepunt van de bezoeken aan Schou wen door Jan Joost ter Pelkwijk werd de film avond op zaterdag 20 november 1937 in Concor dia in Zierikzee. Deze bijeenkomst was ook bedoeld als propaganda voor de NJN. Voorafge gaan door dia's met een toelichting werden er drie films gedraaid: 'Nestbouw en broedverzorging van de stekelbaars'. 'Vogel- en zeehondenleven op de Vliehors' en de vaarkampfilmDe Zeeuwse stromen' met daarin ook de Schouwse inlagen. Naast het verslag van de avond in de Zierikzee- sche Nieuwsbode van 22 novemberzit in de verza meling papieren ook een ongedateerde brief van Joost aan zijn ouders. In de brief noemt hij het dankbare publiek 'in zo'n klein plaatsje'. Hij schrijft van een kleine vierhonderd mensen! Kon den die wel in Concordia? Al zijn relaties waren er: 'koeherders, kooikers, eierboeren, vuurtoren wachters, robbejagers en nog meer van dat volk'. Dat waren immers de mensen die in het landschap thuis waren en hun kennis deelden met de geïnte resseerde NJN'er uit de stad Den Haag. De film ploeg kwam per vliegtuig, logeerde bij meester Vijverberg en moest vanwege de mist met de boot over de Oosterschelde en per trein weer terug. Dankzij de educatieve activiteiten van mensen als Vijverberg, Tinbergen en Ter Pelkwijk kreeg de bevolking van Schouwen-Duiveland al vroeg oog voor de natuur. Het is niet onmogelijk dat de realisatie van plan-Tureluur vele jaren later daar door sneller mogelijk werd. 5

Sterna | 2007 | | pagina 7