Wintertelling roofvogels in de Hoeksche Waard Vervijfvoudiging van aantal in ruim 20 jaar Arie van der Linden. Gerard Ouweneel Janus Verkerk In 1983 hield de Vogelwerkgroep Hoeksche Waard haar eerste gebiedsdekkende roofvogeltelling. Dat gebeurde in januari, in het kader van de landelijke roofvogeltelling waartoe eerder al de Werkgroep Roofvogels Nederland (WRN) het initiatief nam. Toen deze later met de jaarlijkse telling stopte, gingen de Hoeksche Waarders door, zodat er nu een ononderbroken reeks tellingen over een periode van ruim 20 jaar ligt. De resultaten zijn interessant genoeg om bij stil te staan. De Hoeksche Waard (HW) is bijna 300 km2 groot. Omgeven door water is er veel oeverland, bestaande uit grienden, buitendijks grasland en woonkernen. Die laatste groeiden de afgelopen kwarteeuw aanzienlijk. Hoewel dijken en land- bouwpolders nogsteeds het aanzien van de streek bepalen, namen sinds circa 1970 de bouwsels en boompartijen sterk toe. Dat gebeurde vooral in het oosten en centrum van de streek, minder in het westen. De HW is 's winters rijk aan overwinte rende watervogels en steltlopers, voor roofvogels een aantrekkelijke voedselbron. De vogelwerkgroep geeft haar leden 9 dagen de tijd om in het haar/hem toegewezen terreindeel de roofvogels te tellen. Die dagen liggen rondom het weekeinde van de midwinter-watervogeltel ling, dat de voorkeur heeft. Het werkgroepbe- stuur verdeelde de streek in landschappelijke eenheden, waarbij de tellers werden aangespoord hun eigen gebieden te tellen.de excursieterreinen dus waarin ze 'thuis' zijn. Beide aspecten verho gen de trefkans om met succes aanwezige roofvo gels te registreren. Tiengemeten maakt deel uit van de HW. Vanaf 1991 incidenteel en na 1998 jaarlijks was een lid bereid het Hitsertsche Gat over te steken om ook dit eiland op roofvogels na te lopen. Uit de oude doos Van voor 1950 is bitter weinig bekend over de vogels van de HW.laat staan over roofvogels.Tom Lebret zag op 11 oktober 1942 rond de Hooge- 6

Sterna | 2007 | | pagina 8