1111 ii Ruiterroute - Fietsroute "^I^T Uitzichtpunt Beginpunt Krekenroute Beginpunt Oostkreekwa II rum wc; Ouvverkerk I Ij!1C»VS Grote Kreek Ooster- scheldc Water Water Oosterschelde maand nog allerminst uitgedroogd, onder de dunne laag bladstrooisel was de humeuze zand grond duidelijk vochtig. Het water in de kreken is brak. In de literatuur wordt het voorkomen van een kenmerkende brakwaterfauna aangegeven (Kuiper,2000). Ver moedelijk is het ondiepe dijkslootje ter hoogte van de zandhoek veel zoeter als gevolg van zoete kwel uit het dijklichaam. Zandige start Na het bijeenkomen op de parkeerplaats bo venop de Nieuwendijk bespraken we de moge lijkheden die deze locatie bood. De inlaag was niet toegankelijk, dus we startten gemakshalve in de zandhoek. Het duin en het strand lagen uitnodi gend op ons te wachten .nog haast zonder recrean ten. Ik forceerde enige deskundigheid en stelde dat we hier wel een grasslakje konden vinden. Ine vond in een oogwenk het eerste exemplaar van de Fijngeribde grasslak, een leeg huisje. Zonder veel moeite kwamen er meer exemplaren. Veel lege huisjes van vorig jaar, maar ook vitale juvenielen van dit jaar. Die vangst werd aangevuld met le vende exemplaren van de Gewone tuinslak en Se- grijnslak. De vondst van de laatste lijkt een beetje gek,maar deze 'schrik' van de siertuin is wel vaker als duinbewoner aan te treffen. Jaap vond twee agaathorens, bleek en slank. Ze werden later als Middelste agaathoren gedetermineerd op grond van hun breedte van ongeveer 2,4 mm. Een leuke vondst, omdat we meestal uitkomen op de Glan zende agaathoren, die 0,2 mm breder wordt en veel donkerder gekleurd is. N a het vinden van nog wat andere soorten bekeken we de vloedlijn op het strand. In de pakketten met stro en wier lagen opvallend veel huisjes van het Gewone muize noortje, min of meer verweerde exemplaren. Dit slakje van het schor zal hier niet leven, maar van elders zijn meegevoerd met de stroming. Slakken van grasland en bos Na deze plek gingen we de dijk bekijken. Dat le verde wederom grasslakken op; de lege huisjes waren wat groter dan die van het duin. Onder de rozetten van smalle weegbree vonden we de Be haarde slak, en verspreid in de grasvegetatie peu terden we Heesterslak, Gevlekte akkerslak en 47

Sterna | 2007 | | pagina 17