Soortenlijst molluskenZuidbout en Krekengebied Ouwerkerk,Ouwerkerk (km-hok 56-404); inventarisatie 24 april 2007. Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden. Landslakken Toelichting:!) - verweerde huisjes,actueel voorkomen onzeker; k.d kleppen.doubletten Gelukkig leverde de droge oever nog wat doubletten (doosjes) van de Brakwater kokkel en een enkel doublet van een on volgroeide Strandga- per op. Dat materiaal is vermoedelijk door vogels of ratten boven water gehaald. De kreek leverde de laatste aanvullin gen op de lijst. Dat waren er niet veel, maar het resultaat is zeker niet onbelang rijk. De genoemde tweekleppigen zie je niet veel binnendijks. De brakwatergemeen schap is nooit rijk aan weekdieren, dus als je een paar soorten vind moet je dat resultaat koesteren. Tot slot De inventarisatie heeft kenmerkende soorten opgeleverd van duin,dijk en kreek. Met 18 leven de soorten, is de oogst beperkt gebleven, wat kan samenhangen met langdurige droogte, de soor- tenarme brakwaterfauna en de beperkte groep waarnemers. Slechts één landsoort en één brak watersoort, respectievelijk de Fijngeribde gras slak en de Opgezwollen brakwaterhoren, komen op de Rode Lijst voor (De Bruyne c.s.,2003). Bij zonder is dat de Brakwaterkokkel geen status heeft. Ik heb geen idee waarom deze typische brakwatersoort (Kuijper, 2000) niet meegeno men is. Die status van de Brakwaterkokkel is in dit geval niet zo belangrijk, over de bedreiging van de natuur in het krekengebied hoeven we ons waar schijnlijk geen zorgen te maken. Er is vanuit het provinciale natuurbeleid aandacht voor het Kre kengebied Ouwerkerk, waarbij we mogen aanne men dat dit ook de zorg voor de brakwaterfauna betreft. In het Natuurgebiedsplan heeft dit kre kengebied de status 'groot halfnatuurlijk natuur- levend juv ad dood juv ad Aegopinella nitidula Bruine blinkslak 2 4 3 4 Arianta arbustorum Heesterslak - 1 - 5 Ar ion citer Grote wegslak 1 - - - Candidula gigcixii Fijngeribde grasslak 12 4 8 12 Cepaea nemoralis Gewone tuinslak 8 20 7 1 Cochlicopa lubrica Glanzende agaathoren 2 3 - - Cochlicopa repentina Middelste agaathoren - 2 - - Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak 3 - - - Helix asp er sa Segrijnslak - 2 - - Limax maximus Grote aardslak (Tijgerslak) 10 2 - - Monacha cantiana Grote karthuizerslak 6 - 1 1 Oxy chilus draparnaudi Grote glansslak 1 - 2 4 Punctum pygmaeum Dwergpuntje 1 - - - Pupilla muscorum Mostonnetje - - (3) (2) Trichia hispida Haarslak 12 - 1 - Vallonia costata Geribde jachthorenslak - 1 - - Vitrina pellucida Doorschijnende glasslak - - 10 2 Mollusken van zoet/brakwater Cerastoderma lamarcki Brakwaterkokkel 4 - k,d - My a arenaria Strandgaper - - k,d k Potamopyrgus antipodarum Jenkins' waterhoren 1 - - - Ventrosia venti osa Opgezwollen brakwaterhoren 4 4 1 1 gebied', met als doelstelling een 'integraal beheer van water en vegetatie' (Provincie Zeeland. 2005). De terreinbeheerder heeft daarmee een handvat om die kwaliteit te handhaven of te ver beteren. Bronnen Brakman. c, 1934. Meldingen van veldwaarnemingen aan conservator P.J. van der Feen Domburg) in de perio de 1926-1951; correspondentie d.d. 9-9-1934.- In: archief Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen; kopieën in bibliotheek Werkgroep Geologie KZGW. Middelburg. Bruyne, R.H. de, H. Wallbrink A.W. Gmelig Mey- ling. 2003. - Bedreigde en verdwenen land- en zoetwater- mollusken in Nederland (Mollusca): basisrapport met voorstel voor de Rode Lijst. - Stichting European Inver tebrate Survey-Nederland en StichtingANEMOON. Kuijper, W., 2000. - De weekdieren van de Nederlandse brakwatergebieden (Mollusca). - Nederlandse Faunisti- sche Mededelingen,12:41-120. Provincie Zeeland. 2005. Natuurgebiedsplan Zeeland 2005. Aankoop, inrichting en beheer van natuur en landschap. - Provincie Zeeland. Middelburg. Wijngaarden, W. van (samenst.). 1993. - De vegetatie van Noord-Zeeland. - Provincie Zeeland, Middelburg. Wijngaarden, W. van, J. van den Berg P.Maas,2004. - Verslag Floron inventarisatiekamp Schouwen-Duive- land 13,14,15 juni 2003.-Het Blad, Nr. 55. 49

Sterna | 2007 | | pagina 19