Havik vaste broedvogel op Schouwen-Duiveland Rinus van 't Hof Van algemene broedvogel in oostelijke delen van Nederland, is deze roofvogel nu bijna een overal aanwezige broedvogel geworden. Dan spreken we over de Havik die tegenwoordig in veel grote en kleine bospercelen te vinden is. In het vroege voorjaar horen we ze kekkeren in loof- en naaldhout. Dit geluid is een prima indicatie waar ze zich ophouden, waardoor de soort 's zomers goed geïn ventariseerd kan worden over geheel Schouwen-Duiveland. Landelijk Het aantal broedende Haviken was in Neder land van 1998 tot 2000 circa 1800-2000 broedpa- ren, daarna is de stand gedaald naar circa 1500- 1800 paren. Deze vogels hebben te maken met roofvogelvervolging en natuurlijke mislukkin gen. Het niet broeden ontstaat vaak door voedsel schaarste vanwege het VHS-virus bij konijnen en een afname van de Houtduifpopulatie. Daardoor zijn er ook broedparen die voor andere prooien kiezen,zoals kraaiachtigen, spreeuwen,lijsters en kleine zoogdieren.Toch heeft juist deze schaarste gezorgd voor dispersie bij jonge Haviken, waar door er nu veel Haviken broeden in de noordelij ke en zuidelijke delen van Nederland. Deze vo gels hebben zich ook in het Deltagebied gevestigd enhetaantalneemtdaartoe. Zeeland In Zeeland is het eerste broedsel van de Havik in 2001 vastgesteld. Sindsdien is de broedpopula- tie gestegen naar circa 12-21 paren in 2006. De soort wordt hier weinig gecontroleerd, waardoor er niet zoveel gegevens beschikbaar zijn. De hor sten zitten meestal op 9 tot 21 meter hoogte in bomen als wilgen en eiken. Ook heeft men in Zee land te maken met vervolging, wat op verschillen de locaties werd vastgesteld. Ondanks dat, neemt de Havikpopulatie in Zeeland gestaag toe. Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland hadden we het eerste broedsucces in 2004 in het duingebied. Door het voorjaarsgekekker kon ik al snel vaststellen dat in die omgeving een broedgeval zou volgen. De eerste drie jonge Haviken werden in de zomer van 2005 met assistentie van Theo de Kui per geringd. In 2006 hadden we maximaal 3-4 ter ritoriale broedparen op heel Schouwen-Duive land. Waarvan één horst door derden werd be zocht, wat tot roofvogelvervolging leidde. Maar dit jaar breken we records, er zijn door ac tief te inventariseren totaal 10 horsten van Havi ken geobserveerd op Schouwen en in de Greve- lingen. De broedlocaties lagen in grote tot zeer Tabel 1Overzicht voedselspectrum van broedende Ha viken op Schouwen-Duiveland.zomer 2007. Prooisoort Schouwen Duiveland Houtduif 18 11 Holenduif 3 - Turkse Tortel 1 1 Soepduif. 2 2 Zwarte Kraai 9 5 Kauw 14 7 Spreeuw 21 8 Merel 5 1 Zanglijster 3 - Putter 2 - Graspieper 1 - Ekster 3 3 Vlaamse gaai 4 5 Groene specht 1 1 Sperwer - 3 Buizerd 1 - Ransuil 1 1 Kievit - 1 Wilde eend 2 7 Meerkoet - 2 Waterhoen - 1 Drieteenmeeuw 1 - Kleine Mantelmeeuw 1 - Kokmeeuw 1 1 N ijlgans - 1 Grauwe gans - 1 Fazant - 1 Heggenmus 1 - Konijn 5 3 Totaal 96 66 50

Sterna | 2007 | | pagina 20