Torenslee Ptjlp.cr Raép^hf/ia met de 'opgevulde' Hoogezandsche Gorzen (HG). Het dichtst bij Numansdorp gelegen deel van de Torensteepolder krijgt een bestemming 'landgoederen' en het TNO-plan om op de ABH te komen tot een onderzoekslaboratorium voor gevaarlijke stoffen, staat ook weer parmantig op de agenda, waarbij gedacht wordt aan een locatie in de Hogezandse Polder, dicht tegen de Schu- ringse Haven aan. De overblijvende gronden zul len worden verdeeld onder boeren die, als gevolg van onteigening, elders het veld moesten ruimen. Iets van de sfeer en bedrijfsvoering van de oude ABH blijft overeind in het oostelijke en in feite fraaiste deel van het gebied, waar enkele jaren ge leden een ondernemer 450 hectare verwierf. Dit bedrijf bleef gesloten voor het publiek en de op merkelijkste ornithologische gebeurtenis van voorjaar 2007, had dan ook plaats binnen deze cluster. Voor het overige geldt voor de ABHsic transit gloria mundi. De broedvogels De resultaten van de acht inventarisatiejaren langsgaand, dan komt de ondergrens van het aan tal vastgestelde soorten broedvogels uit op 50. Dat was in 1987. De bovengrens van 60 soorten werd bereikt in 2007. Bij het verloop van soort en aantal zijn de effecten terug te vinden van de ge leidelijke teloorgang van de HG. Voorts had in vloed de uitgroei van het boombestand van de Sovonkaart van het inventarisatiegebied. voormalige eendenkooi en van de griendcom- plexen aan de oostzijde, die voor het laatst werden gekapt in 1967. Zo ontbrak in 1970 de Zwartkop als broedvogel, maar bezette deze soort in 2000 en 2007 22 territoria. Er veranderde tijdens de voor bije 40 jaar nogal wat in de Nederlandse broedvo- gel-avifauna, veranderingen die zijn terug te vin den in de samenstelling van de avifauna van buitendijks Cromstrijen. De inventarisatieresul taten tot en met 2000 werden verwerkt in een tabel. Deze, alsmede een terreinbeschrijving, ver schenen eerder (Ouweneel, 2001). Om de lezers niet te confronteren met een eindeloze tabel, vindt u in het bij dit verhaal gevoegde overzicht uitsluitend het wel en wee van de vogels die opge nomen zijn op de Rode Lijst van 2005.Tussen 1970 en 2007 vielen er als broedvogel 22 Rode Lijst- soorten vast te stellen, waarvan er in die periode 10 afhaakten. Dat zegt wel iets. Degene die wel het gehele broedvogeloverzicht wenst, kan dit desge wenst digitaal toegezonden krijgen. Bij de tabel nog een paar kanttekeningen. Dat ondanks het ogenschijnlijk uitmuntende biotoop de Wielewaal verstek liet gaan, was een tegenval ler. In juni hoorde van Rij een dag lang een exem plaar roepen. Daarbij bleef het. Van de Ijsvogel waren minimaal twee paren aanwezig, waar schijnlijk drie. Op grond van zichtwaarnemingen, een geluidsregistratie en een waarneming door een derde, allemaal in hetzelfde bosperceeltje. 53

Sterna | 2007 | | pagina 23