Monumentale knotwilgen langsde Oostersche Bekade Gorzen.Deze zullen v/orden'onVpo\Atrd'.Foto:GemrdOuweneel. leek het verantwoord de Kleine Bonte Specht mee te nemen. Deze is nieuw voor het gebied. Een opsteker was de toename van de Grauwe Vliegen vanger. Maar gelet op het biotoop en de presentie in aangrenzende gebieden, viel het ontbreken van Cetti's Zanger weer tegen. De kolonie Huiszwa luwen net buiten het onderzoeksgebied leverde vergeleken met 2006 fors in. In dat jaar vielen op 29 juni 62 nesten te tellen, met nog eens 4 in aan bouw. In 2007 waren het er 45, met tegen een be lendend gemaaltje nog eens 8. De kolonie was in trek bij Boomvalken die, niet heel ver uit de buurt, twee territoria bezet hielden. Trouwens, over het aantal Boomvalken in hun streek, zijn de Hoek- sche Waardse vogelaars de laatste jaren niet onte vreden. Bruine Kiekendief en Havik hadden bin nen het onderzoeksgebied ieder 2 nesten, de Buizerd 4. De grote verrassing was natuurlijk nestbouw door Zwarte Wouwen. Tot broeden kwam het niet. Uit latere waarnemingen in de buurt, waaronder eentje op 26 juni door Raimond Taal, blijkt dat er tenminste een exemplaar bleef rondhangen. Een tweede tabel geeft het resultaat van een inventarisatie van de OBK, de polder die op de nominatie staat te worden ontpolderd. Omdat er grote cultuurtechnische ingrepen op stapel staan, waren zomer 2007 nog andere onder zoekteams in de weer. Een van de leden regis treerde roepende Kwartel en Kwartelkoning, als mede Rans- en Bosuil, alle binnendijks. Deltanatuur Deze inventarisatie, een tweede die verband houdt met de zoeklocatie van TNO en dan als derde een onderzoek naar de mogelijke effecten op ganzen-lees: toenemende ganzenoverlast-bij realisatie van de plannen, betekende dat zomer 2007 drie onderzoekteams tegelijk in het veld in de weer waren. Dat is op zich al een aanwijzing voor op til zijnde veranderingen. Nu de ABH exit is, ziet Numansdorp mogelijkheden om in het kader van alle plannen haar parachutes neer te laten langs de oever van het Hollandsch Diep - een lang gekoesterde wens. Het is de bedoeling de lage zomerdijk van de OBK door te steken en het maaiveld van de polder zodanig aan te passen dat het poldertje daarna bij gemiddelde waterstand grotendeels geïnundeerd raakt. Een wandelpad langs en deels door het gebied, een vogelkijkhut, een strandje en nog andere ingrediënten van een eigentijds recreatief natuurgebied (of andersom, een recreatiegebied met als decor natuur?) maken deel uit van het bestek. Hopelijk komt in dat bestek tenminste ook te staan het behoud van de forse rij monumentale knotwilgen langs de voet van de winterdijk; van deze bomen is ieder exemplaar een kathedraal op zich. De gemeente vlast er voorts op om de Hoogezandsche eenden kooi in oude luister te (laten) herstellen. Deze in 1970 prijsgegeven kooi bezat een zogenaamde 'getijdenpijp'.in kooikerskringen uniek, want het 54

Sterna | 2007 | | pagina 24