Nestbouw Zwarte Wouw langs het Holiandsch Diep 's zomers tot dusver voornamelijk om Grauwe Ganzen. Vergeleken met de situatie rond de laat ste eeuwwisseling nam op de HG het aantal ge vonden nesten en de ouderparen met pullen aan zienlijk af.Ter plekke werd ruim gebruikgemaakt van door de provincie verleende ontheffingen die afschot mogelijk maken, zodat een verband zich opdringt. Het eerdere ganzenoverlegnaar aanleiding van de inrichting van de APL-polder leidde ertoe dat aangebracht fijn gaas moest voorkomen dat de ganzen met hun pullen vanuit het reservaat over de dijk akkerland binnengingen. Voorts kwam er een brede grasstrook, bedoeld als een buffer- voedselgebied. Zomer 2007 bleek dat beide maat regelen wel resultaat hadden, althans tijdens het broedseizoen annex ruiperiode, wanneer de adul- te ganzen het vliegvermogen missen. Vanaf juli worden de vogels mobieler.zodal de maanden juli en augustus de meest kritische periode is voor oogstschade. Bij degenen die met ganzen hebben te maken, wekken de vogels emoties op.soms hef tige. Ganzen zijn in dit land al lang een politiek issue. Hoe de verschillende bij ganzen betrokken partijen ook tegenover elkaar kunnen staan, over een ding zijn ze het eens, namelijk dat Den Haag tekortschiet indien het gaat om een consistente ganzenpolitiek, laat staan dat er sprake is van visie. Wederom, wordt vervolgd. Literatuur Beusekom, R. van. P. Huigen, F. Hustings, K. de Pater J.Thissen. 2005Rode Lijst van de Nederlandse broed- vogels. Baam. Ouweneel. G.L. 2001. Oeververdediging Holiandsch Diep gereed. De Levende Natuur 102:280-284. Ouweneel, G.L. 2006. Eerste grote project Deltanatuur gereed. De Albert-. Pieters- en Leendertspolder 'geo pend'. Sterna 5186-91 Swelm, N.D. van 1997. Broedvogels van het Noordelijk Deltagebied 1991,Oostvoorne. Peter de Barse, Menno Korbijn, Gerard Ouweneel Hans Westerlaken Nadat Dick van Houwelingen (DH) op 19 april 2007 een Zwarte Wouw waarnam boven de APL-pol der bij Strijensas, zag Menno Korbijn (MK) er tijdens de Hoeksche Waardse vogeldag van 5 mei eentje cirkelen boven het oostelijk deel van de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen (ABH). Dat oostelijke deel betreft de z.g. Buttervliet- polder. een kleine zich buiten de hoofdwaterke ring bevindende akkerbouwpolder. die van het Holiandsch Diep gescheiden is door een verwil derde griend. Ingeklemd tussen de Buttervliet- polder en de Hoogezandsche Gorzen ligt een graslandje.met de naam het Weitje van de Koning. De hoofdwaterkering wordt gemarkeerd door een lange rij oude, hoge populieren, waarvan tij dens de meeste stormen er tegenwoordig wel een paar omtuimelen. Deze bomen zitten onder de granaatscherven, die ze opliepen in winter 1944- 45. toen de geallieerden vanuit het tegenover lig gende Noord-Brabant de in de Hoeksche Waard gelegerde Duitse bezetters bestookten (med. J. van RijAl bij al bestaat het oostelijk deel van de ABH uit een gevarieerd landschap met ook bin nendijks een omvangrijke aanplant en lange houtsingels. Omdat het gebied is gesloten voor het publiek,is de rust verzekerd. De nabijheid van het Holiandsch Diep is nog een extra factor van be lang om de sector aantrekkelijk te maken voor roofvogels. De dag na 5 mei ging Peter de Barse (PB) pools hoogte nemen. Nog fietsend door de aan de ABH grenzende polder Raepshille, zag PB richting ABH een Zwarte Wouw vliegen met een tak in een van de poten. De vogel verdween achter een boomsingel, in de buurt van de eerder genoemde rij oude peppels. Gejaagd spoedde PB zich naar het grenshek van de ABH. Daar gearriveerd zag hij een Zwarte Wouw naderen, die landde op een van de akkers van de ABH. Even later volgde een tweede exemplaar, die zo'n vijf meter verwijderd van de eerste neerstreek. Ingelicht door PB.zagen later op de ochtend MK, diens vader en Janus Ver kerk een van de vogels. Er ging een telefoontje naar Gerard Ouweneel (GLO), die met Hans Westerlaken (HW) voor zomer 2007 een broed- vogelinventarisatie van ABH-buiendijks op het programma had staan. GLO was op Texel. De doorgeschakelde telefoonverbinding was be roerd, zodat de mededeling over waargenomen Zwarte Wouwen wel doorkwam, maar de takken- sjouwerij niet. De daaropvolgende dagen zagen diverse waarnemers verschillende Zwarte Wou- 56

Sterna | 2007 | | pagina 26