Tabel 1. Waarnemingen van Zwarte Wouwen langs de noordoever van het Hollandsch Diep in het voorjaar van 2007. 19 april: lex. Oeverlanden Hollands Diep (DH) 2 mei: 2ex.WestzijdeOeverlanden(RonBaggerman). waarvan later 1 ex. over de Esscheplaat richting oost vloog (HW) 5 mei: 1 ex.BovenABH-oost(MKe.a.) 6 mei: 2 ex. Vliegend en aan de grond ABH-oost (PB, MKe.a.) 12 mei: 2 ex. Vliegend/zwevend boven ABH-oost (PB, MK) 13 mei: 2 ex. Doorkomend boven Numansdorp.richting west (HW) 18 mei: 1 ex. wellicht 2 vogels, rond nest ABH-oost. (GLO) 21 mei: 1 ex., wellicht 2 vogels, rond nest ABH-oost (GLO.HW) 22 mei: 1 ex. vliegend boven ABH-oost (MK) 28 mei en nadien: geen activiteiten bi j nest. wen langs de zuidrand van de Hoeksche Waard (tabel 1). Terugkerend van een inventarisatieronde liep GLO op 18 mei de hoofdwaterkering af richting grenshek. Op de kruin rustte een roofvogel, die hij dankzij de lichtere kop en de kleine snavel direct herkende als een Zwarte Wouw. Hoog uit een van de aan de rechter dijkvoet staande populieren vloog een tweede grote roofvogel weg, die direct verdween achter de bomen, wellicht een tweede exemplaar. Op slag herinnerde GLO zich PBs' te lefoontje van eerder die maand. Hij concentreer de zich op de eerste vogel, die tussen de bomen heen en weer bleef vliegen. In een van de peppels bevond zich een fors nest, op wel 15 meter hoogte, geconstrueerd in de oksel van een zware tak. Het nest vertoonde vers blad en een flard plastic. Na wat te hebben rondgevlogen tussen en boven de peppels, verdween de eerste Zwarte Wouw even eens. Na de mede-inventariseerder HW te heb ben ingelicht, spoedde GLO zich naar Maasdam om daar Zwarte Wouwen-literatuur te bestude ren. Op de avond van de 21e mei gingen HW en GLO naar ABH-oost. In de nabijheid van het nest vloog hoog uit een boom een Zwarte Wouw op. Wellicht was er weer een tweede vogel. Beide ver dwenen terstond. Omdat rust een vereiste was en bovendien nog niet met zekerheid een Zwarte Wouw op het nest was gezien, besloten GLO en HW de zaak voorlopig voor zich te houden. Wel werd de eigenaar van het gebied ingelicht, J. van der Eyk. Omdat van der Eyk voor zijn bedrijf in Zuidelijk Flevoland meermalen bij het Grauwe Kiekendievenproject betrokken was, kent deze het klappen van de zweep als het gaat om zeldza me roofvogels. Bij snelle controles op 28 mei, 30 mei en 3 juni door GLO respectievelijk H W waren geen activi teiten te bespeuren, zodat aannemelijk werd dat de vogel)s) het bij nestbouw hadden gelaten, waardoor MKs' Zwarte Wouw van 22 mei de laat ste waarneming was. Deze nestbouw door (een) Zwarte Wouw(en) past in een beeld, zij het dat een geval in West-Ne derland wel opmerkelijk is. Van Manen (2002) meldt twee zekere broedgevallen.in 1984en 1996, en voorts nog'enkele vage aanwijzingen'. De laat ste jaren waren er broedpogingen in de Gelderse Poort in 2005 en 2006 en in 2006 ook in Limburg (med. A. Boele). Hoe zomer 2007 verliep is thans (juni) nog niet bekend, maar in ieder geval broed de een paartje bij Kranenburg, achter Nijmegen, een paar kilometer Duitsland in. (med. R. Vogel). Het kan zijn dat de nabijheid van de half geï nundeerde APL-polder, een paar honderd meter van de nestplaats, mede een factor van betekenis was. In de warme maand april 2007 was de vis er vroeg bij om te paaien. Er raken dan nogal eens exemplaren vast op de ondiepe, lange oeverstro ken met wisselende waterstanden, waardoor ze omkomen. Voor aaseters die Zwarte Wouwen ook zijn, dus een aantrekkelijke locatie om aan voedsel te komen. Rond de maandwisseling april- meikwamen er nogal wat Zwarte Wouwen door in Nederland. Indien dan een of meer exemplaren in eikaars onmiddellijke nabijheid een aantrekke lijk voedselgebied en broedbiotoop aantreffen, dan blijven ze wellicht hangen. Op grond van het feit dat Jan Groen in juni nog een Zwarte Wouw zag boven de Esscheplaat en RaimondTaal op 26 juni een exemplaar waarnam boven de leidings- traal, is aannemelijk dat in ieder geval een vogel in de buurt gebleven is. Literatuur Harrison, C. 1978.Elseviers Broedvogelgids. Nesten, ei eren en jongen van alle in Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten broedende vogels. Elsevier. Amster dam. Manen, W. van. 2002. Zwarte Wouw Milvus migrans pp. 152 in: SOVON Vogelonderzoek Nederland 2002. Atlas van de Nederlandse Broedvogels 1998-2000.- Neder landse Fauna 5. Nationaal Natuurhistorisch Museum Na- luralis .KNNV Uitgeverij European Invertebrate Sur- vey-Nederland. Leiden. Als ondergrond op blz. 56/57 het nest van de Zwarte Wouw. Foto: Gerard Ouweneel. 57

Sterna | 2007 | | pagina 27