In de loop der eeuwen zijn er heel wat zandkorreltjes over de Kop van Schouwen gegaan. Soms leidt dat tot fraaie pa tronen. Foto: Kees de Kraker. planting en zeewering, vormen door de jaren heen een belangrijke informatiebron. Kaarten waren als zodanig lang niet altijd bruikbaar omdat de onover zichtelijke, veranderlijke en van weinig economisch belang zijnde duinen, vaak alleen schematisch zijn weergegeven. Daarnaast werden de dure kopergra vures voor het maken van de kaarten vaak met kleine aanpassingen vele tientallen jaren, soms wel 200 jaar, gebruikt of onveranderd gekopiëerd.Toch kon Frans uit de vergelijking van een aantal redelijk betrouwba re kaarten veel informatie halen voor wat betreft de veranderingen aan de kustlijn (bijvoorbeeld het ver dwijnen van de Zuidduinen) en de ligging van de be vangen (soort beheerseenheid voor het Waterschap). In deze boekbespreking worden slechts enkele van de vele, vele zaken genoemd, die Frans in zijn proef schrift beschrijft. Soms is hij in dat opzicht wel eens erg breedvoerig en verlies je het zicht op de lijn van het verhaal. Het is ook lastig wanneer je zoveel bron nen raadpleegt, om je in dat opzicht te beperken. Een ander puntje is het consequent gebruikte ma jesteitsmeervoud (wij, Frans Beekman). Dit werkt wel eens verwarrend omdat het persoonlijke karak ter van de veronderstelling of aanname, daarmee on terecht meer gewicht krijgt. Ook aan het ongemerkt overgaan van de beschrijvende tekst in een samen vattingvan het voorafgaande aan het eind van een pa ragraaf, moet je even wennen. De samenvattingen aan het einde van ieder hoofdstuk, zijn handig voor een snel overzicht. De Sternalezer zal een aantal ingrediënten bekend voor komen. Zo is het boek fraai vormgegeven en ruim voorzien van "oude aanzichtkaarten". kaart- fragmenten en tekstaanhalingen, zoals we dat in Frans zijn 19-toen stukjes gewend zijn. Het is geen boek wat je achter elkaar uitleest. Meer een naslag werk waar je lang plezier van hebt. Niet eerder werd zoveel informatie over het duin gebied van Schouwen bijeengebracht en op overzich telijke wijze gerangschikt. Voor allen die zich interes seren in de geschiedenis van het gebied,zeker voor de huidige bewoners, verdiept zo'n boek het historisch besef en het inzicht in de ontstaanswijze van het hui dige landschap dat aan heel veel veranderingen on derhevig is geweest en dat er in de toekomst ook weer anders uit zal zien Een kloek formaat boek van 304 bladzijden in kleur, ge bonden met hard kartonnen omslag en een samenvatting aan het eind in het Nederlands, Engels en Duits Uitgeverij Matrijs, Utrecht ISBN 978905345 3148 Prijs: zie aanbieding in bijgesloten folder 59

Sterna | 2007 | | pagina 29