Broedplaats Oeverzwaluw in Oude Tonge hersteld Marcel Schildwacht In 1999 werd er door Rijkswaterstaat een grote vracht grond opgeslagen langs de N59 ter hoogte van Oude Tonge op Goeree-Overflakkee. Omdat er een deel van de grond erg steil was, konden er in hetzelfde jaar een grote kolonie oeverzwaluwwen zich in het gronddepot vestigen en tot broeden komen. Er werden in 1999 honderden broedparen geteld door leden van de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee (VNLGO). In 2000 werd er vreemd genoeg niet één oeverzwaluw in het gronddepot aangetroffen. Als regiocoördinator De Eilanden bij Land schapsbeheer Zuid-Holland kreeg ik eind 2005 het idee om het gronddepot en het voorgelegen rietveld weer geschikt te (laten) maken voor oe verzwaluwen. Het begon met het zoeken van de grondeige naar. Ik begon bij het Waterschap Hollandse Delta. Niet alleen vanwege de mogelijkheid dat zij eigenaar zouden zijn, maar ook vanwege de mo gelijkheid om het project te combineren met wa terberging. Door het Waterschap werd verteld dat zij geen eigenaar waren en ook geen waterberging op die locatie konden laten graven. Na de Ramp van 1953 was veel puin en afval vanuit Oude- Tonge op die locatie gedumpt. Zij verwezen mij door naar de Provincie. De provincie verwees mij door naar Rijkswaterstaat in Rotterdam, die mij vervolgens doorverwees naar rijkswaterstaat, afdeling wegen Zeeland. En na alle omzwervingen was ik half 2006 toch te recht gekomen bij de juiste beheerder/ eigenaar van het gronddepot: Rijkswaterstaat, afdeling wegen Zeeland. Vervolgens duurde het nog vele telefoontjes,af spraken en annuleringen van afspraken, voordat ik met de juiste persoon (Anja van Ast) een af spraak kon maken. Het gesprek verliep vrij posi tief en in februari 2007 heb ik uiteindelijk de op dracht binnen. Ik begon met het schrijven van een herstel- en beheersplan. Het plan werd in overleg met Kees van 't Zelfde de coördinator Landschapsonder- houd van de VNLGO opgesteld. Een belangrijk onderdeel is het beheren van het voor de oever- zwaluwwal gelegen rietveld. Immers ik heb sterk het vermoeden dat de oeverzwaluwen door de op geschoten wilgen, geen vrije invliegroute meer hadden, en daardoor de broedlocatie hebben ge meden. Met Kees van 't Zelfde wordt afgesproken dat de werkgroep Landschapsonderhoud het riet voor de wal eens in de twee jaar maait en de wil genopslag om de vier jaar afzet zodat de aanvlieg route is gewaarborgd. Na het realiseren van het herstel en inrichtingsplan wordt de gemeente in gelicht en een offerte bij een aannemer aange vraagd voor het wegwerken van het achterstallig onderhoud. Uiteindelijk wordt half maart de her stelwerkzaamheden gestart en eind maart is alles afgerond. De Broedwal en omliggende terrein lig gen er mooi bij. Binnen een week na de herstelwerkzaamheden vlogen de eerste oeverzwaluwen al rond (melding bewoner tegenover de wal). Zelf constateerde ik dat er drie weken na het afronden van de werk zaamheden, tijdens het opleveren van het werk aan Anja van Ast,dat er oeverzwaluwen aanwezig waren. Op dat moment telde we al 75 nestgaten. Op 19 juni telde ik vervolgens 185-210 bezette nestgaten. De Oeverzwaluwwand bij Oude Tonge. Foto: Marcel Schildwacht 61

Sterna | 2007 | | pagina 31