Opbouw van de baan In juli zijn we gestart met 116 meter mistnet overdag en 67 meter extra tijdens de avond en nacht. In september is er een nieuwe mistnetop- stelling bijgemaakt. Hier werd 7 meter extra mist net opgesteld. Op de vinkenbaan werken we te vens met vier slagnetten. Ook is er in de loop van het seizoen een inloopkooi geïnstalleerd voor het vangen van waterrallen. In 2006 hebben we diverse avonden met behulp van de cd spelers rallen en leeuweriken gevangen. Bij redelijk goede weersomstandigheden werd het geluid ongeveer twee uur na zonsondergang gestart. Dit jaar leverde de nacht van 25 septem ber, een record aantal van 25 waterrallen en een porseleinhoen op. Resultaten Het seizoen 2006 verliep ten opzichte van 2005 (6.646 vogels) een beetje teleurstellend. In sei zoen 2006 werden 4.116 vogels, verdeeld over 60 soorten gevangen. Echter als we de aantallen te genover de aantallen van de afgelopen 12jaarzet- Zicht op de vinkenbaan. Foto: Marcel Schildwacht. ten, dan blijkt het seizoen kwantitatief niet al te slecht te zijn geweest. In de volgende tabel zijn de vangsten weergegeven. Invasievogels en bijzondere vangsten Er waren in 2006 geen invasies. Kruisbekken werden alleen in het voorjaar en in de zomer maanden opgemerkt, waarschijnlijk plaatselijke broedvogels. De enige grote barmsijs van 2006 werd gevangen in februari. Ook van de mezen (zwarte-, kool- en pimpelmees) werd geen invasie gemeld. In 2005 werden diverse bijzondere soorten ge vangen. Nadat in 2004 de eerste kuifmees werd gevangen en in 2005 maar liefst vier, werd er ook in 2006 een exemplaar gevangen. Er werden vier bladkoninkjes geringd, een absoluut record. Ook werden er twee Scandinavische tjiftjaffen gevan gen. De vijfde kerkuil voor de vinkenbaan werd uit een mistnet gehaald. Graspieper en Grote gele kwikstaart Zoals op bijgaande grafiek te zien is, namen de graspiepervangsten na 2002 steil af. We dachten al te moeten wennen aan jaarlijkse vangstaantallen tussen 100 en 200, zoals dat wel met meer soorten het geval is. Denk bijvoorbeeld aan de frater. Maar ziedaar, plotseling komen de vangstaan tallen van de graspiepers weer op een vrij normaal aantal. Ze arriveerden in 2006 wel ongeveer 10 dagen later dan anders.maar toen "deden" ze het ook weer meteen zoals we dat gewend waren. Ze renden weer als vanouds richting geluid, probeer den weer in de luidspreker te kruipen, enz. Ze waren erin 2006 gewoon weer. Maar wat zul len ze het volgend seizoen doen? De grote gele kwikstaart volgt duidelijk een heel andere trend. Ze arriveerden in 2006 even eens later dan anders. Maar er schenen er minder te zijn dan andere jaren. Een vergelijking tussen deze twee soorten, die ongeveer uit dezelfde stre ken afkomstig zijn en ook ongeveer gelijktijdigbij ons doortrekken, laat duidelijk een verschillende patroon zien. Terugmeldingen Westenschouwen Hieronder volgen enkele terugmeldingen van vo gels die zijn geringd op de vinkenbaan te Westen- schouwen of die elders zijn geringd en door ons op Westenschouwen zijn teruggevangen. 38

Sterna | 2007 | | pagina 8