leeftijd is 15 jaar. De voedselkeuze is zeer veelzijdig en loopt uit een van veld- en spitsmuizen tot mollen en zelfs vleermuizen. Ook worden allerlei insecten en an dere ongewervelden genuttigd zoals kevers, sprinkhanen, slakken, spinnen, duizendpoten, oorwormen en pissebedden. Bovendien eten ze ook amfibieën zoals kikkers. Het voedsel van Steenuilen bestaat in muizenarme jaren voor ruim 50 uit regenwormen en daarnaast uit jonge niet vlugge vogels zoals Merels, Spreeuwen en mussen. Ook worden grotere soorten bemach tigd zoals jonge Houtduiven, jonge Grote Bonte Spechten.jonge Gaaien en jonge Eksters. Onderzoek In tegenstelling tot Kerkuilen zijn er door mij nog geen kuikens van Steenuilen geringd. Dit omdat ze op Schouwen-Duiveland zo weinig voorkomen en ik die paar broedvogels liever niet wilde storen. Mogelijk dat het er een volgend jaar wel van komt. Wel heb ik meldingen van dode Steenuilen verzameld. Daarvan is het merendeel (70 verkeersslachtoffer, wat ook bij de Kerkuil een belangrijke doodsoorzaak is. Verder waren er 3 exemplaren het slachtoffer van muizenvergif (Finito) dat gebruikt werd om vraat van bieten zaad tegen te gaan. 1 exemplaar hing in de prik keldraad langs een weiland, 1 exemplaar was ver dronken in een veedrinkbak en 6 exemplaren waren gevonden met onbekende doodsoorzaak (mogelijk ziek, verhongerd). Misschien helpt het wanneer er 's avonds niet zo hard gereden wordt in de polder of dat de goede foerageergebieden niet langs wegen liggen. Literatuur Mebs?T. W. Scherzinger,2000. Uilen van Europa SMETA.R.G. DE 2007. Onderzoek naar de versprei ding van de Steenuilen in Zeeland Vergeer, J.W. G. van Zuylen, 1994. Broedvogels van Zeeland Steenuilkast in knotwilg(je). Door meer van deze kasten te plaatsen hoopt men het aantal broedparen verder op te krikken. Foto: Rinus van t'Hof - x

Sterna | 2007 | | pagina 14