Dagvlinders in 2007 Kees de Kraker Ik weet niet wat het is, maar ik heb het gevoel dat er boven mijn gebruikelijke stukje over dagvlin ders aan het eind van het jaar wel heel vaak de zin "een mager vlinderjaar", geplakt kan worden. Ook op 2007 is dit predikaat weer grotendeels van toepassing. Een jaar dat de vlinderstruiken er weer een beetje voor joker bij stonden. RouwmantelBurgh 23 februari 2007. Foto: Kees de Kraker. Nu zijn er altijd plekjes waar het zo slecht nog niet is. Maar zelfs Marlies Jongej an met een van de vlinderrijkste tuinen van Zeeland zegt (in wat eu femistische bewoordingen):"het was niet echt bij zonder dit jaar". Op haar tuinformulier van de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland zie je dat terug in de vele 1- en 2-tjes die het maximum ge telde aantal van een vlindersoort in een bepaalde week weergeven. Veelbelovend voorjaar Overigens begon het jaar veelbelovend. Na een buitengewoon zachte winter nagenoeg zonder vorst vlogen er al veel vlinders vroeg in het jaar. Zo berichtte René van Loo dat hij bij een broed- vogelinventarisatie op de Kabbelaarsbank op 15 maart al 5 soorten vlinders tegenkwam (Atalanta, Dagpauwoog, Kleine vos, Gehakkelde aurelia. Bont zandoogje) Bij mij in de tuin vloog op 23 februari een Rouw mantel. Deze zal in de buurt overwinterd hebben na de invasie in 2006. Na deze waarneming heb ik de vlinder niet meer gezien en ook elders in het land waren er maar weinig waarnemingen. Van voortplanting zal dan ook niet veel gekomen zijn, zodat het wachten is op een volgende invasie die wel 25 jaar op zich kan laten wachten. Het voorjaar verliep met een extreem zonnige, droge en warme aprilmaand geheel in lijn met de voorafgaande zomer en herfst en de veel bespro ken klimaatopwarming. Oranjetipje, Citroenvlin der, Kleine vuurvlinder en Boomblauwtje waren in deze periode in normale aantallen te zien. Waarbij het Oranjetipje mogelijk weer net iets talrijker was dan in 2006. Ook een soort als de Dagpauwoog was dit voorjaar weer een beetje op het oude niveau. Op de Hompelvoet kon je tijdens een rondwandeling zo'n 20 exemplaren tellen. 77

Sterna | 2007 | | pagina 15