Op 10 en 11 november 2007 bracht de voortdurend harde westenwind nogal wat verwaaide zeevogels, zoals stormvogels, jagers, Drieteenmeeuwen en Kleine Alken onder de Nederlandse kust. Middelste Jagers, die in deze periode naar het zuiden trekken, werden veel gezien. Henk Harmsen maakte de bovenstaande foto in 1985. Een jaar dat bekend staat als een invasiejaar van de Middelste Jager, die toen overal op de Nederlandse stranden was aan te treffen. Het meest komt de nominaatvorm met lichte buik en donkere kap voor. De donkere vorm is zeldzaam. Mogelijk gaat het bij het linker exem plaar niet om de donkere vorm maar om een juveniel, die ook donker gekleurd zijn. Een juveniel heeft lichtgekleurde poten en een adult donkere, terwijl de snavelbasis bij een juveniel meer lichtblauw gekleurd is en bij een adult, roze. Op deze zwart-wit foto is dat echter niet te zien. Jagers zijn agressieve roofmeeuwen, die andere zeevogels voedsel afhandig maken of de vogels zelf te grazen nemen. Middelste Jagers vangen ondermeer kleinere meeuwensoorten, als Drieteenmeeuwen. Verschijning van een jager heeft op groepen vogels vaak hetzelfde effect als het opduiken van een Slechtvalk, ze gaan massaal de lucht in. Behalve de grootte en de lichte plekken aan de onderkant van de vleugels vormen lang uitstekende staartpennen een belangrijk kenmerk bij het herkennen van de verschillende soorten jagers. Adri de Groot berichtte in zijn vogeldagboek www.vogeldagboek.nlenkele weken lang over een adulte donkere Middelste Jager. Altijd leuk om die nieuwsbrieven van hem te ontvangen.

Sterna | 2007 | | pagina 27