Landschap 19 toen Het Koepeltje en omgeving in 1959. Uitgave N. v.d. Linde, Scharendijke Het open polderland verdwijnt er nu door de aanleg van diverse campings. Over een aantal jaren zullen die in het groen zitten en minder sto rend zijn. De Zouten Haard zelf is beschermd. Hier groeien duizenden orchideeën en andere ty pische planten. Het gebied ligt 'buitendams" en heeft daardoor nog steeds een natuurlijke grond waterstroming. En dan komen we bij West en Oost Repart. Het eerste uitsteeksel bestaat niet meer. want daar komt nu de Brouwersdam aan land. Repart of Re- paer betekent zoveel als 'aangename verblijf plaats' en was de naam van een gebouwtj e waar de heemraden van de polder Schouwen bijeenkwa men. Later stond hier het vakantiehuis De Wijde Wereld, een goed gekozen naam voor deze plek met een luisterrijk uitzicht op de 5 km brede mon ding van de Grevelingen. West en Oost Repart zijn gedeeltelijk overstoven dijkrestanten of nol len. Het oude inlaagdijkje werd na de doorbraak van 1698 een zeewerende dijk. Op de derde foto uit 1959 zien we een deel van het hier boven genoemde dijkje tussen West en Oost RepartZeewaarts ligt een klein strandje dat ook nu nog in trek is. Op Oost Repart zelf staat het Koepeltje, waar de mensen uitkeken op de bin nenzeilende schepen in het Brouwershavensche Gat. Achter de dijk bevindt zich een klein den nenbos van 1,25 ha, dat door het waterschap Schouwen in 1894 werd aangelegd en de weidse naam De Plantage kreeg. Pas drie decennia later werdener dennen geplant in de domaniale duinen bij Westenschouwen. Langs het gehele kustvak Noorderstrand zagen we dus steeds weer tekens van kustafslag en de maatregelen die de mens daartegen ondernam. Het zand verplaatste zich naar binnen, maar het opschuiven van de kustlijn werd er toch voorko men. Het zeewaarts van de Rampweg gelegen kustlandschap is merkwaardig en moet als zoda nig behouden blijven en goed worden beschermd. 68

Sterna | 2007 | | pagina 6