Op stap Televisie met Gerard Ouweneel De dame belde op een vrijdagmiddag in december. Ze had iets in haar stem van tegensputteren heipt niet, want ik krijg toch mijn zin. Ze meldde Kim te heten, van de AVRO te zijn en mijn perso nalia te hebben gekregen van SOVON. Ze vroeg of ik bereid was mee te doen aan een televisiepro gramma over ganzen? Het idee was om een interview in het veld te arrangeren met ganzen op de achtergrond. Nu vind ik personen die op grond van vermeen de deskundigheid vragen te beantwoorden krij gen in eenTV-programma.al gauw iets slachtoffe- rigs hebben. De presentator verwacht een antwoord waarop hij kan voortborduren. Begint zijn gast aan een betoog dat hem niet zint of hem boven de pet gaat. dan onderbreekt hij met een corrigerende vraag. Ik aarzelde dus. hetgeen Kim niet ontging. 'Het is het programma van Aniko van Santen' vertelde ze, kennelijk bedoeld als troef. Die naam zei mij niets, zodat ik moest pas sen. 'Volgende week zijn de opnamen', ging Kim verder. 'Op Voorne. Dat is toch bij u in de buurt? Het moet vooral gaan over ganzen tellen. Dat doet u toch? Maandagmorgen neem ik weer con tact op voor verdere afspraken". Ik besefte dat de beslissing al was gevallen... Nou ja, u hebt die stem niet gehoord. Op de bewuste maandag veel telefoon- en emailverkeer tussen Het Gooi en Maasdam. Kim deelde monter mede dat de Voornse opname-ses sie al de volgende middag zou plaatshebben. En ook vroeg ze - weer met die stem! - of ik ter verle vendiging van de uitzending voor een ploegje me- deganzentellers kon zorgen.'Vooral ook een jong iemand',benadrukte ze,een opdracht die natuur lijk verband hield met mijn bekentenis van vorige vrijdag al sinds 1962 ganzen te tellen.Terecht had de AVRO hieruit afgeleid met een vent met grijs haar te doen te hebben. En die kleur komt niet leuk over op de TV. zelfs niet bij de AVRO. Voorts had Kim betoogd, dat later voor belangstellende kijkers een ganzenexcursie zou volgen, te organi seren en te leiden door mij.Tot slot wenste men de ganzen te filmen in Voornes Duin:'want ziet u. het programma doen wij samen met Natuurmonu menten en's ochtends zijn we daar toch al voor op namen...'. Dat laatste verlangen gaf de meeste discussie. Goed. me t wat geschuif in de agenda van Els en mij was die dinsdagmiddag wel open te bre ken. En een ganzenexcursie met niet-ingewijden kan altijd aardig zijn, nietwaar? Voorts, ganzentel- lers genoeg in de Hoeksche Waard. Ben is altijd voor alles in en ik wist dat Janus een week vrij ge nomen had om thuis te schilderen. Dus bij hem zou iedere reden welkom zijn om de kwasten een middag opzij te leggen. En dan Bart Huijzers, nog schoolgaand. Die mocht als jong aanstormend ganzenteltalent een televisieperformance samen met ganzen niet missen. Neen, het moeilijkst was dat de AVRO de ganzen in Voornes Duin wilde hebben. Het kostte inspanning Kim te overtuigen dat TV-mensen weliswaar ervan uitgaan dat alles op deze planeet is te regisseren, maar dat de in Ne derland overwinterende wilde ganzen nog niet zo ver zijn dat ze ook al duinpannen hebben gean nexeerd. Na ruggespraak kwam uit Het Gooi be richt dat de ganzen bij Hellevoetsluis moesten op treden, op het Quackgors. 'Kent u dat?', had Kim gevraagd, nog steeds monter. Ik antwoordde be vestigend. Maar veel vertrouwen in de ganzen- rijkdom van het Quackgors had ik niet. Bij het laatste bezoek bleek er een wandel- annex fiets pad te zijn gekomen met een hoog hondenuitlaat- gehalte. Die dinsdagmiddag waren wij ruim voor de af gesproken tijd op locatie, in vakkringen 'op de set'. Via het mobieltje kwam bericht dat 'het een uurtje later zou worden, omdat de opnamen in het duin uitliepen". Van dat bericht stonden wij niet paf. Uitstel kwam bovendien goed uit, want het bood gelegenheid naar ganzen te zoeken op de Beningerslikken en de Scheelhoek, terreinen met ook het bordje 'Natuurmonumenten' op de dijk, en met meer kans op ganzen dan op het Quack gors. In beide terreinen die middag geen ganzen, iets waarvan wij wèl paf stonden. Terug naar het Quackgors, waar wat Grauwe Ganzen waren, een troepje Brandjes en de obligate, door hun witte gestalte prominent aanwezige Soepganzen. Het 72

Sterna | 2007 | | pagina 10