Slakkeninventarisatie Zouten en Zoeten Haard, Renesse Zicht op de Zouten en Zoeten Haard omstreeks 1980. Ten zuiden van de Rampweg worden thans nieuwe campings aange legd. Daarmee is een gesloten strook van bebouwing en campings langs het hele duingebied vanaf de Oosterscheldekering tot aan de Brouwerdam tot stand gekomen. In 1980 is de situatie nog het zelfde als in 1967 (blz. 67)Foto: Kees de Kraker. Harry Raad Op 23-10-2007 bezocht de Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden het natuurterrein 'Zouten en de Zoeten Haard' van Staatsbosbeheer en de aangrenzende zeereep (km-hok 45-418). Dit gevarieerde duinterrein zou heel wat slakjes kunnen opleveren, zo dachten wij. Ditmaal waren aanwezig: Ine van de Ven, Jaap Woets en ondergetekende. Gebiedsbeschrijving De Zouten en Zoeten Haard liggen ten noord oosten van Renesse en bestaan uit een strook grasland, parallel aan de kust, met een lengte van 1500 nt en een breedte van maximaal 125 m. Deze strook ligt ingeklemd tussen een smalle, zeewe- rende duinstrook en, landinwaarts, een binnen dijk. De duinstrook,bestaande uit één duinrichel, wordt intensief in stand gehouden om de altijd dreigende duinafslag te voorkomen. Duinver zwaringen werden onder andere toegepast in 1954 en 1990. Beide keren is de duinstrook ook landinwaarts verzwaard. De vegetatie op het duin bestaat voornamelijk uit struweel,met aan de zee zijde een smalle stuifzone met helm en aan de landzijde plekken met ruige grasgroei, met name duinriet. Op de kruin van de dijk ligt de Rampweg, die volgens Jaap na de Ramp van 1953 als droge verbinding voor het duingebied van de kop van Schouwen met het achterland is aangelegd, want de ondergelopen Polder Schouwen bood die mo gelijkheid niet.Tussende Zoeten Haard (West) en de Zouten Haard (Oost) ligt een scheidingsdijkje met daarop een pad dat vanaf de Rampweg toe gang geeft tot het strand. De excursie werd rond dit pad gehouden, waarbij ook enkele niet voor het publiek opengestelde terreindelen zijn be zocht. De beschrijving van de Haarden in verschillen de bronnen is verwarrend. We komen aanduidin gen tegen als: 'duingrasland met gegraven kolk jes', 'grasland en moeras tussen een duinrichel en een inlaagdijk', of 'voormalig duingebied tussen de zeereep en een dijk'. Niemand hanteert expli ciet het begrip 'inlaag'. IsaakTirion hield het ge bied -misschien terecht!- buiten zijn opsomming 80

Sterna | 2007 | | pagina 18